Środa, 21 Marca 2018
Informacje

Urząd Gminy Krzywda
ul. Żelechowska 24B
21-470 Krzywda
tel 25 755-10-06
fax 25 755-10-61
www.gminakrzywda.pl
sekretariat@gminakrzywda.pl
Newsletter

Krzywda: Jubileuszowa gala u Henryka

2017-10-04 12:29:11

Obchody 50-lecie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej trwają cały rok, ale ich kulminacja nastąpi w czwartek 5 października. Tego dnia o 11.00 w Dworze Sienkiewicz odbędzie się jubileuszowa gala, połączona m.in. z oficjalną prezentacją rękopisu "Potopu", który udało się kupić za pieniądze ze zbiórki publicznej.

- Podczas tego spotkania chcemy podziękować osobom, które miały ogromny wpływ na powstanie i rozwój placówki, a także szkołom, instytucjom i firmom oraz prywatnym osobom, które wspierają nas w codziennej działalności - mówi dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Maciej Cybulski. W pierwszym latach placówka w Woli Okrzejskiej była oddziałem Muzeum Regionalnego w Łukowie, którego dyrektorem był wówczas Longin Kowalczyk. - Na czwartkową uroczystość zaprosiliśmy również innych współtwórców muzeum - Annę Cybulską, Romana Dajka i prof. Marię Bokszczanin z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk - wylicza dyrektor Cubulski.

Wśród gości będą również delegacje szkolne placówek, które kultywują tradycję przyjmowania ślubowania od pierwszoklasistów w miejscu urodzenia patrona szkoły.

Uczestnicy czwartkowej uroczystości obejrzą film dokumentalny "Dom Henryka" przygotowany przez lubelski oddział Telewizji Polskiej, a o 15.30 w muzeum odbędzie się pierwsza publiczna prezentacja rękopisu "Potopu", który był drukowany w odcinkach w krakowskim "Czasie" w latach 1884 - 1886. Karty rękopisu Henryk Sienkiewicz wysyłał do drukarni rozdziałami, które nigdy nie tworzyły zwartego zestawu i dlatego znajdowały się potem w różnych miejscach. Przed wojną najwięcej kart dzieła Henryka Sienkiewicza udało się zgromadzić Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich we Lwowie, a teraz kilkanaście stron kupiło muzeum z Woli Okrzejskiej. Chodzi o fragmenty powieści obejmujące wydarzenia wojenne po oblężeniu Zamościa i zwycięstwach Czarnieckiego w okolicach Jarosławia. W epizodach wojennych obok głównych bohaterów "Trylogii" występują m.in. Roch Kowalski i Stefana Czarniecki, a tekst opisuje zdobycie szwedzkiej chorągwi królewskiej, Szwedów w widłach Wisły i Sanu, zdobycie Sandomierza oraz poselstwo Zagłoby do obozu szwedzkiego po Rocha Kowalskiego.

Obchodom 50-lecia muzeum będzie towarzyszyć "Sowia noc w Sienkiewiczówce" - 7 października i zlot zabytkowych pojazdów, który odbędzie się dzień później. Z kolei na 15 października muzeum przygotowuje promocję książki "Henryk Sienkiewicz - życie na walizkach".


(fot. Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej)

© 2009-2018 ias24.eu.