Środa, 30 Kwietnia 2025

Krasnobród: Promocja Dukata

2009-07-23 14:05:13

W prawie 30 sklepach, restauracjach i innych punktach usługowych w Krasnobrodzie będzie można od najbliższej soboty płacić „dukatem krasnobrodzkim”. Właśnie na 25 lipca podczas tegorocznych Dni Krasnobrodu zaplanowano oficjalną emisję lokalnej monety.

Na awersie znajdują się postaci ułanów na koniach z lancami, nazwą nominału (7 lub 70 dukatów) i napisem „70 rocznica szarży 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich”. Rewers to herb Krasnobrodu obok statuetki „Perła Lubelszczyzny”, którą miasto otrzymało w ubiegłym roku.

Mennica Polska wyemitowała 15 000 monet bimetalowych o średnicy 27 milimetrów i 500 srebrnych o średnicy 32 milimetrów.
Miasto zdecydowano się na ich emisję przede wszystkim w celach promocyjnych. W opisie „dukatów krasnobrodzkich”, przygotowanym przez Mennicę Polską wspomina się m.in. o takich atrakcjach turystycznych jak: barokowy kościół, ufundowany przez żonę Jana II Sobieskiego Marię Kazimierę, Sanktuarium Maryjne, kaplice - „Na Wodzie” i „Św. Rocha”, Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne, Kalwarię Krasnobrodzką, Spichlerz modrzewiowy z 1795 r. z Muzeum Wieńców Dożynkowych i stanowisko geologiczne ”Kamieniołom”.

Obecnie Krasnobród jest ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym z zalew rekreacyjnym, wyciągiem narciarskim na górze Chełmowej oraz licznymi ścieżkami spacerowymi i trasami rowerowymi. To także uzdrowisko z Sanatorium Rehabilitacyjnym dla Dzieci im. Janusza Korczaka.

Gmina Krasnobród znajduje się w Krajowej Sieci Ekologicznej ECONET PL oraz Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000.

Promującym te walory dukatem krasnobrodzkim będzie można płacić od soboty 25 lipca do końca września.

Informacje

Urząd Miejski w Krasnobrodzie
ul.3-go Maja 36
22-440 Krasnobród
tel 84 660-71-58, 660-76-92
fax 84 660-76-91
www.krasnobrod.pl
um@krasnobrod.pl
© 2025 ias24.eu