Środa, 20 Czerwca 2018
Informacje

Urząd Miejski w Krasnobrodzie
ul.3-go Maja 36
22-440 Krasnobród
tel 84 660-71-58, 660-76-92
fax 84 660-76-91
www.krasnobrod.pl
um@krasnobrod.pl
Newsletter

Krasnobród: Kołysanki w ilustracjach

2017-09-07 16:31:17

W Krasnobrodzie zakończyły się 12. Ogólnopolskie Warsztaty Ilustratorów. Tym razem tematem prawie tygodniowych zajęć były kołysanki.

Chociaż najstarsze polskie przekazy tekstów kołysanek pochodzą dopiero z XIX wieku, są świadectwa mówiące o tym, że jako wyodrębniony gatunek istniały one o wiele wcześniej. Wszyscy wiedzą, że podstawowym celem kołysanki jest uśpienie dziecka, ale tylko nieliczni zdają sobie sprawę, że może ona pełnić także inne funkcje. Badania naukowe potwierdzają na przykład, że śpiewanie dziecku do snu pobudza w jego mózgu ośrodek percepcji, rozbudza wyobraźnię i pomaga w rozwoju mowy.

Warsztaty zorganizował Krasnobrodzki Dom Kultury przy współpracy z autorką projektu i jego kuratorem Marią Grażyną Szpyrą, która od ponad 30 lat zajmuje się promocją i popularyzacją polskiej ilustracji w kraju i za granicą.

W zajęciach wzięli udział znani i cenieni ilustratorzy z całej Polski, laureaci Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży, Nagrody Polskiej Sekcji IBBY oraz nagród na liczących się w Polsce i na świecie przeglądach tej dziedziny sztuki, organizowanych m.in. na Słowacji, w Japonii czy w Niemczech. Wśród artystów, którzy w tym roku przyjechali do Krasnobrodu byli: Maria Ekier, Artur Gołębiowski, Hanna Grodzka-Nowak, Jolanta Marcolla, Krystyna Michałowska, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Bogusław Orliński, Zuzanna Orlińska, Stanisław Ożóg, Katarzyna Stanny, Anna Sędziwy, Elżbieta Wasiuczyńska i Teresa Wilbik.

© 2009-2018 ias24.eu.