Czwartek, 19 Września 2024

Artykuł sponsorowany

Kiedy trzeba zaktualizować świadectwo energetyczne budynku?

2024-07-15 18:20:42

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument określający zapotrzebowanie budynku lub lokalu na energię niezbędną do ogrzania, chłodzenia i wentylacji obiektu, a także ogrzania wody użytkowej. Od kwietnia 2024 roku posiadać go muszą wszystkie nieruchomości przeznaczone na sprzedaż lub wynajem, niezależnie od daty wybudowania. Ile ważne jest takie świadectwo i w jakich sytuacjach konieczna może być jego aktualizacja?

Upływ ważności dokumentu

Świadectwa energetyczne budynku (https://domoweswiadectwo.pl/swiadectwa-energetyczne-budynku/) są dokumentami z określoną datą ważności. To, jak długo są ważne, precyzuje Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków z dnia 29 sierpnia 2014 roku. Określono w niej, że certyfikat jest ważny przez okres 10 lat od daty jego wystawienia. Dobrą wiadomością dla właścicieli nieruchomości jest to, że aktualizacja świadectwa nie wymaga od audytora tak dużych nakładów pracy - konieczne jest jedynie określenie, czy w budynku doszło przez ten czas do jakichkolwiek termomodernizacji lub innych remontów mogących wpłynąć na zapotrzebowanie na energię. W związku z tym koszt aktualizacji certyfikatu jest znacznie niższy niż jego wystawienie od podstaw. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod tym adresem: https://domoweswiadectwo.pl/.

Termomodernizacja budynku

Okres 10 lat ważności certyfikatu przestaje obowiązywać, gdy w budynku przeprowadzona została termomodernizacja. Wówczas każdorazowo po ukończeniu prac w obiekcie powinno się dokonać aktualizacji świadectwa https://domoweswiadectwo.pl/swiadectwo-energetyczne/. Najistotniejszą zmianą, która może wpłynąć na ocenę efektywności energetycznej lokalu, jest zmiana źródła ciepła na bardziej efektywne. Do zalecanych ze względów ekologicznych i ekonomicznych systemów grzewczych zalicza się np. kotły gazowe kondensacyjne oraz pompy ciepła. Drugą istotną modernizacją, która wymagać będzie aktualizacji certyfikatu, jest ocieplenie obiektu. Dotyczy to zarówno prac wykonanych na przegrodach zewnętrznych, jak też podłogach czy stropach wewnątrz. Należy pamiętać również o tym, że wpływ na zapotrzebowanie energetyczne mogą mieć nawet okna i drzwi. Jeśli doszło do wymiany drzwi wejściowych na wyposażenie wyższej jakości czy też starych okien na nowoczesne systemy okienne, ocena efektywności energetycznej budynku z pewnością także będzie inna niż przed wymianą.

Do termomodernizacji wpływających na zapotrzebowanie na energię zalicza się ponadto instalację alternatywnych źródeł energii, pozwalających pozyskać ją dla budynku w ekologiczny sposób. W związku z tym aktualizacja certyfikatu będzie konieczna również np. po zamontowaniu na dachu obiektu instalacji fotowoltaicznej.



© 2024 ias24.eu