Poniedzialek, 23 Kwietnia 2018
Informacje

Urząd Miejski w Józefowie
ul.Kościuszki 37
23-460 Józefów
tel 84 687-81-33
fax 84 687-81-33 wew.48
www.ejozefow.pl
jozefow@ejozefow.pl
Newsletter

Józefów: Wieczór poezji B. Leśmiana

2017-03-20 11:11:37

Akcja "Włącz poezję" w Józefowie ma coraz większe grono zwolenników. W ubiegłorocznej edycji wzięły udział panie z Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w miejscowej bibliotece, a w tym roku dołączają do nich uczniowie i nauczyciele Samorządowego Zespołu Szkół w Józefowie.

Tegoroczne spotkanie odbędzie się we wtorek 21 marca o 18.00, a jego bohaterem będzie Bolesław Leśmian.

"Włącz poezję" to akcja organizowana przez koordynatorów DKK Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Instytut Książki z okazji Światowego Dnia Poezji, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku w Paryżu. Jej celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. - Przed rokiem w obchody zaangażowały się nasze czytelniczki z DKK, które czytały własne utwory. We wtorek zapraszamy na wieczór z poezją Bolesława Leśmiana, polskiego poety pochodzenia żydowskiego, prozaika, eseisty i tłumacza, który jest uznawany za mistrza nastroju oraz klimatów i jednego z najważniejszych polskich poetów dwudziestolecia międzywojennego. Literackimi przewodnikami po jego twórczości będą nasi goście, którzy wcielą się w postaci z życia Leśmiana, w tym jego córki czy ówczesnych literatów, na przykład Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima - zachęca dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie Elżbieta Jamroz.

Wtorkowy "Wieczór poezji" będzie połączony z otwarciem wystawy "W świecie liryki Leśmiana", przygotowanej z okazji 140. rocznicy jego urodzin. Znajdą się na niej informacje o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana, książki, reprodukcje okładek, wiersze, a także reprodukcje fotografii, m.in. jego grobu na Powązkach, pierwszej strony dokumentu ślubu cywilnego z Zofią Chylińską, akt osobowych Bolesława Leśmiana z Archiwum Państwowego w Zamościu, pomnika w Hrubieszowie i autografu z tomiku "Łąka". Ekspozycję będzie można oglądać do końca kwietnia.


(fot. MBP w Józefowie)

© 2009-2018 ias24.eu.