Grys jest kruszywem produkowanym z kamieni naturalnych poprzez ich połamanie i skruszenie na mniejsze kawałki. Charakteryzuje się on ostrymi i nierównymi krawędziami. Każdy kamień ma inny kształt, a paleta kolorów grysu jest bardzo szeroka, w zależności od tego, z jakiego rodzaju kamienia został on wyprodukowany. Zdecydowanie lepiej wygląda grys jednorodny, ponieważ kamień naturalny ma różne odcienie. Materiał z niego wykonany będzie delikatnie mienił się różnymi odcieniami z palety charakterystycznej dla danego kamienia. W grysie granitowym widoczne są ciemne, nieregularne cętki minerałów, w gnejsowym znaleźć można pasiasty wzór. Często materiał naturalny po pokruszeniu zyskuje nowe odcienie i staje się bardziej jasny lub ciemny od bloku skalnego.
Rabaty wykonane z grysu
Niegdyś miejsce wokół roślin obsypywano korą drzew, która nie jest trwała i ma niską wagę. Często dochodziło do sytuacji, ze zmiatana ona była przez wiatr i dane podłoże trzeba było uzupełniać nią ponownie. Żwir z kolei ma ograniczoną paletę kolorów. Składa się z kamyków o bardzo różnych kolorach, co nie każdemu odpowiada. Grys z kamienia naturalnego, który dostępny jest między innymi na https://www.bricoman.pl/, nie ma takich wad. Ma on większą wagę, bardzo dobrze przylega do podłoża, ma szeroką paletę kolorów, które są charakterystyczne dla dla poszczególnych rodzajów kamienia naturalnego. Można także zdecydować się na grys monochromatyczny. Kamień naturalny jest materiałem szlachetnym i wprowadza do ogrodu klasę oraz swoistą urodę. Grys bardzo często stosuje się więc nie tylko jako wypełnienie przestrzeni wokół roślin.
Ścieżka w ogrodzie z grysu
Grys to materiał, który bardzo dobrze wkomponuje się na ścieżki ogrodowe. Można z niego tworzyć wspaniałe kompozycje, które sprawią, że cały ogród będzie wyglądał przepięknie. Zaletą grysu jest to, że bardzo dobrze się klinuje, ponieważ kamyczki o ostrych krawędziach stopniowo osiadają i zajmuję określone miejsce, a później się nie przesuwają pod naciskiem stóp czy przejeżdżającego samochodu. Ścieżka wysypana grysem jest bardzo stabilna, szczególnie gdy pod spodem będzie znajdować się ułożona warstwa geowłókniny.
Grys do oczka wodnego
Z grysu o różnej wielkości można usypać na przykład dno oczka wodnego w ogrodzie. Na brzegach oczka można go połączyć z większymi kamieniami. Rośliny wodne, obsypane tym naturalnym materiałem, będą znacznie bardziej stabilne, dobrze się ukorzenią i będzie miały zapewniony odpowiedni wzrost. Do wsypywania do oczka wodnego warto użyć jasnego grysu, aby nie zaciemniał on widoku wody. Na jego tle zdecydowanie lepiej widoczne są ryby. Produkt należy uprzednio dobrze wypłukać, nawet kilkukrotnie, aby nie miał on negatywnego wpływu na rozwój flory oraz fauny wodnej.