Czwartek, 19 Września 2024

Artykuł sponsorowany

Jakie domy są najtańsze w budowie?

2024-06-02 22:19:55

Żyjemy w czasach, w których na niemal każdej płaszczyźnie mamy szereg możliwości do wyboru. Dotyczy to także branży budowlanej, w tym kwestii dotyczących postawienia własnego domu. Na rynku znajdziemy bowiem mnóstwo rozwiązań, dzięki czemu możemy stworzyć nieruchomość, która będzie spełniać nasze indywidualne oczekiwania. O czym warto wiedzieć planując tego typu prace? Podpowiadamy! Z jednej strony mamy szereg opcji do wyboru, z drugiej wielu z nas ogranicza budżet, jaki posiadamy na dane przedsięwzięcie budowlane. Jednym z często pojawiających się w przestrzeni medialnej pytań jest to, jakiego rodzaju dom jest najtańszy w budowie? Mowa przede wszystkim o materiałów, z których powstaje, ale również o ich wpływie na koszty robocizny i czas, jaki trzeba poświęcić na poszczególne prace.

Rodzaje domów jednorodzinnych - podział i charakterystyka?

Od wielu lat wśród najczęściej wybieranych przez naszych rodaków materiałów budowlanych królują niezmiennie beton komórkowy oraz pustaki ceramiczne. Materiały te w pewnym sensie zastąpiły m.in. tradycyjną cegłę, która była głównym budulcem domów jeszcze kilkanaście lat temu. Technologia murowana nie jest jednak jedynym rozwiązaniem, a z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się choćby bardzo nowoczesne komponenty takie jak np. silikaty czy keramzytobeton. Nie oznacza to jednak, że rezygnuje się z trwalszych i naturalnych materiałów takich jak m.in. drewno, które nadal w wielu przypadkach stanowi podstawę przy budowie domów. Wiele zależy tutaj od osobistych potrzeb i wymagań samego inwestora względem zarówno jakości, wytrzymałości materiałów, ale również tego, w jakim czasie chce się zakończyć budowę.

Budowa domu - która z nich jest najtańszy?

Niezwykłą popularnością wśród osób, którym zależy na czasie, cieszą się domy szkieletowe, a więc budowane w oparciu o gliniane bloczki, płyty drewnopodobne czy kartonowo-gipsowe. Są one też stosunkowo tanie w porównaniu do nieruchomości stawianych ze wspomnianych już materiałów. Wśród tych ostatnich najtańszym produktem budowlanym są pustaki oraz beton komórkowy, a najdroższym oczywiście drewno - różnice w przeliczeniu na metr kwadratowy osiągają nawet kilkadziesiąt złotych, co w przypadku tak dużej inwestycji daje spore różnice w ostatecznym kosztorysie. 

Na czym jeszcze się skupić?

Warto mieć jednak świadomość, że zakup działki i budowa domu to nie jedyne wydatki, jakie trzeba ponieść, aby móc zamieszkać w nowej nieruchomości. Konieczne jest też odpowiednie przygotowanie terenu wokół, a także zadbanie o poszczególne instalacje, w tym m.in. podłączenie do kanalizacji. W wielu przypadkach świetnie sprawdzą się przydomowe oczyszczalnie ścieków, które są alternatywą dla tradycyjnego szamba i ogólnej sieci kanalizacyjnej. Wciąż bowiem istnieją obszary, w tym wiejskie, jak i na obrzeżach miast, gdzie nie doprowadzono jeszcze kanalizacji. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest strzałem w dziesiątkę, ponieważ jest wydajna, skuteczna, ekologiczna i tania w użytkowaniu.



© 2024 ias24.eu