Poniedzialek, 13 Maja 2024

Artykuł sponsorowany

Jaki tester diagnostyczny wybrać?

2021-05-11 09:44:59

Lata rozwoju rynku motoryzacyjnego wpłynęły na gigantyczny postęp technologiczny wszystkich samochodów poruszających się na drogach. Z każdym rokiem w warsztatach i serwisach pojawiają się pojazdy posiadające coraz więcej modułów elektronicznych. Obecnie niemal każdy element pojazdu jest połączony z centralnym komputerem samochodu, który sprawdza jego właściwie funkcjonowanie. Zastanawiasz się, jaki ma to wpływ na warsztaty i serwisy? Oczywiście ogromny, ponieważ aby móc właściwie naprawić lub zdiagnozować pojazd potrzebny jest obecnie program diagnostyczny, który pozwoli połączyć się z tak zwaną centralką samochodu.

Wyspecjalizowane serwisy takie jak ASO obsługujące konkretne marki pojazdów zazwyczaj posiadają dedykowane pod konkretną markę testery diagnostyczne, jednak w przypadku warsztatów naprawiających kilkanaście marek w ciągu miesiąca od Fiata do BMW nie jest to możliwe. Naprzeciw takim warsztatom wychodzą producenci uniwersalnych testerów diagnostycznych, które posiadają uniwersalny program diagnostyczny posiadający możliwość połączenia z każdą marką samochodową. Najpopularniejszymi producentami takich właśnie testerów jest Autel oraz Texa.

Testery diagnostyczne - jakie spełniają funkcje?

Tester diagnostyczny to nowoczesne urządzenie pozwalające na połączenie się z wewnętrznym komputerem pojazdu, który kontroluje i monitoruje pracę przede wszystkim takich elementów jak silnik, skrzynia biegów, układ hamulcowy czy chłodniczy. Serwisant korzystający z komputera diagnostycznego do samochodu podłącza się za pomocą interfejsu OBD II i po połączeniu może przejść do odpowiednich działań. Testery diagnostyczne służą do bardzo wielu czynności, choć przez wielu kojarzone są jedynie z kasowaniem błędów widocznych na desce rozdzielczej samochodu. Testery często niezbędne są nawet do przeprowadzenia tak prostych czynności jak wymiana oleju czy klocków hamulcowych. Głównym celem korzystania z komputera diagnostycznego jest jednak odczytywanie kodów błędów dzięki, którym mechanicy są w stanie bardzo szybko zlokalizować miejsce, w którym powstała usterka. Warto jednak zaznaczyć, że komputer diagnostyczny wskazuje miejsce lub element, który nie pracuje prawidłowo, ale do określenia przyczyny usterki niezbędne jest doświadczenie diagnosty. Dzięki temu, że w pamięci wewnętrznego komputera samochodu zapisują się wszystkie pojawiające się kody błędów, mechanicy mogą bez problemu sprawdzić historię pojazdu. Kolejna ważna funkcja to adaptacja wymienianych elementów silnika czy zmiana parametrów pracy określonych komponentów. Testery diagnostyczne mogą, także współpracować z innymi urządzeniami czego przykładem są urządzenia do kalibracji radarów i kamer w samochodach.

Jakie testery diagnostyczne są dostępne na rynku?

Istnieją różne sposoby podziału testerów diagnostycznych najbardziej ogólnie, można podzielić je na dwa typy:

  • W formie zintegrowanego tabletu, na którym wgrane jest już specjalistyczne oprogramowanie, a łączenie z pojazdem odbywa się za pomocą modułu, czyli po prostu kostki z wejściem OBDII. Taka kostka zazwyczaj komunikuje się z tabletem za pomocą Bluetooth, co daje większy komfort pracy i nie musimy posiadać dodatkowego kabla.
  • W formie interfejsu z oprogramowaniem, które należy zainstalować na laptopa lub dokupić tablet. Takie rozwiązanie daje możliwość podjęcia samodzielnej decyzji użytkownikowi. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest w przypadku usterki laptopa zainstalowanie programu diagnostycznego na innym komputerze. Jednak wielu mechaników wskazuje, że to praca na tablecie zapewnia największy komfort pracy.

Jeżeli znamy już rodzaje testerów, to należy określić jakiego typu pojazdy będziemy naprawiać i serwisować. Oprogramowania na skanerach diagnostycznych są dedykowane do samochodów osobowych, ciężarowych, budowlanych, rolniczych, ale także do motocykli i sprzętów motorowodnych. W tej sytuacji o wyborze odpowiedniego testera dobrze będzie porozmawiać z doradcą techniczno-handlowym, który w odpowiedni sposób pomoże określić potrzeby warsztatu i dobrać do tego właściwe urządzenie.

Testery diagnostyczne są obecne w większości warsztatów naprawczych, ale coraz częściej na zakup testera decydują się serwisy, które pracują z oponami, wulkanizacje. Proste sprawdzenie i skasowanie kodu błędu, sprawdzenie czujników TPMS w kołach są elementami pracy z testerami diagnostycznymi, które są najczęściej wykonywane w takich serwisach.



Inne aktualności w tej kategorii
© 2024 ias24.eu