
W Iłży rozpoczyna się prawdziwe „Święto Poezji”, czyli 26 edycja Dni Leśmianowskich. Przez najbliższe trzy dni, od piątku 25 maja do niedzieli, miejscowy dom kultury zaprasza na turniej recytatorski, konkursy literackie i plastyczne, warsztaty artystyczne, spektakle teatralne i koncert Elżbiety Adamiak.
Na początek, w piątkowe przedpołudnie, o 10.00, odbędzie się wernisaż wystawy uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Exlibris – Leśmian Arcymistrz Kreacji, udostępnionej przez Zespół Szkół Plastycznych im. J. Brandta w Radomiu.
Godzinę później na scenie domu kultury pojawią się młodzi aktorzy ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu radomskiego, którzy wezmą udział w Przeglądzie „Małych Form Teatralnych Inspirowanych Twórczością i Biografią Bolesława Leśmiana”.
Oficjalna inauguracja tegorocznych Dni Leśmianowskich odbędzie się w sobotę 26 maja o 11.00, prezentacją uczestników konkursów, jurorów i zaproszonych gości. Od 11.30 do wieczora będą się odbywać przesłuchania Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego. W tegorocznych edycji zapowiedziało udział ponad 30 wykonawców, którzy będą oceniani w dwóch kategoriach: recytacji i poezji śpiewanej. Większość z nich to młodzi, ale już utytułowani recytatorzy i wokaliści, którzy byli nagradzani na wielu przeglądach i konkursach w Polsce. Są wśród nich m.in. wykonawcy z: Sandomierza, Szydłowca, Białobrzegów, Ostrowca Świętokrzyskiego, Warszawy, Radom i Iłży, a nawet z Koszalina. – Każdy z recytatorów wykona po dwa utwory, w tym jeden obowiązkowo napisany przez Bolesława Leśmiana, natomiast drugi autora, którego debiut artystyczny przypadł na okres twórczości patrona imprezy. Podobnie będzie z wokalistami, którzy mają wykonać utwory do tekstów Leśmiana lub łączone z innymi autorami – wyjaśnia Małgorzata Stępień z Domu Kultury w Iłży.
Po zakończeniu prezentacji ich uczestnicy wezmą udział w warsztatach artystycznych, które poprowadzą jurorzy konkursu. Wieczorem w auli Liceum Ogólnokształcącego odbędzie się koncert Elżbiety Adamiak z zespołem, promujący płytę zatytułowaną „Zbieram siebie”.
Ostatni dzień imprezy rozpocznie podsumowanie Regionalnego Konkursu Plastycznego, w których wzięli udział gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Ich zadaniem było wykonanie prac, inspirowanych jednym z sześciu wierszy Bolesława Leśmiana. Było to: „Dusiołek”, „Strój”, Szewczyk”, „Trzy Róże”, Łąka” i „W Malinowym Chruśniaku”. Zgłoszone na konkurs dzieła już zostały ocenione, ale swój werdykt jurorzy ogłoszą dopiero w niedzielne przedpołudnie, a prace zostaną zaprezentowane na wystawie w domu kultury.
Tego samego dnia organizatorzy tegorocznych Dni Leśmianowskich zapraszają do obejrzenia spektakli nagrodzonych w konkursie „Małych Form Teatralnych Inspirowanych Twórczością i Biografią Bolesława Leśmiana” oraz występów laureatów Festiwalu Artystycznego Dzieci i Młodzieży „Słowo i Piosenka”, który odbył się w Iłży 10 maja.
Na finał zaplanowano wręczenie nagród i koncert laureatów sobotniego turnieju recytatorskiego.
(fot.arch.DK w Iłży)