Niedziela, 29 Listopada 2020

Informacje

Urząd Miasta Hrubieszów
ul. mjr H. Dobrzańskiego "Hubala" 1
22-500 Hrubieszów
tel 84 696-23-80, 696-23-82, 696-23-46
fax 84 696-23-80 wew.30
www.miasto.hrubieszow.pl
miasto@hrubieszow.pl
Newsletter

Hrubieszów: Szwajcarska rewizyta

2010-03-24 17:37:31

Szwajcarzy chwalą pomysł Hrubieszowa, który chce odtworzyć dorobek Gotów i wykorzystać go do promowania Ziemi Hrubieszowskiej. Zaznaczają jednocześnie, że wymaga on dużo pracy i zaangażowania ze strony mieszkańców.

Projekt pod hasłem „Od wizji do nowoczesnego zarządzania ponadregionem Gotania” jest przygotowywany wspólnie ze szwajcarskimi naukowcami i finansowany przez tamtejszy rząd, dlatego Hrubieszów i okolice odwiedziła przedstawicielka Instytutu Turystyki ze szwajcarskiego miasta Sierre. Podczas 3-dniowej wizyty obejrzała miejsca, w których projekt ma być realizowany i uzgadniała jego szczegóły.

Poza Hrubieszowem odwiedziła m.in. słynny z archeologicznych wykopalisk Masłomęcz i gospodarstwa agroturystyczne w rejonie Hrubieszowa. W środę 24 marca gościła w Wyższej Szkole Humanistycznej w Zamościu i spotkała się z Prezydentem Marcinem Zamoyskim.

„Nasz gość ze Szwajcarii docenił sam pomysł, ale przestrzegł, że mamy jeszcze sporo do zrobienia, przede wszystkim jeśli chodzi o przekonanie do tej inicjatywy mieszkańców” - mówi sekretarz Urzędu Miasta w Hrubieszowie Marek Watras. Podkreśla, że nie chodzi o przełamywanie jakiegokolwiek oporu ze strony mieszkańców Ziemi Hrubieszowskiej, ale o ich zaangażowanie w realizację projektu. Podobne pomysły Szwajcarzy realizowali w innych częściach Europy i z ich doświadczeń wynika, że aktywność ludzi ma tu bardzo duże znaczenie – wyjaśnia sekretarz.

Na terenach, na które w II wieku po narodzeniu Chrystusa przybyli Goci, autorzy pomysłu chcą utworzyć wiele atrakcji turystycznych, m.in. archeopark. Ze Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy mają otrzymać na ten cel ponad 4 miliony franków.

Umowa ze Szwajcarami została podpisana w lutym. Według Marka Watrasa ostateczna wersja projektu powinna być gotowa w kwietniu, ale będzie go jeszcze musiała zaakceptować strona szwajcarska.

Wykorzystanie dorobku Gotów do promocji i rozwoju turystyki to pomysł miasta Hrubieszów i 9 gmin z powiatów: hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego.

(fot.www.gotania.pl)

smokedsystem
© 2009-2020 ias24.eu.