
Urzędnicy i nauczyciele z gminy Łuków mogą lepiej porozumiewać się z osobami niesłyszącymi. Kilkanaście osób właśnie ukończyło kurs języka migowego.
Zdaniem specjalistów język migowy to najskuteczniejszy sposób komunikowania się z osobami z dysfunkcją narządu słuchu. Ze względu na intensywność codziennego życia i wzrost poziomu hałasu, ubytek słuchu zaczyna dotyczyć osób z różnych środowisk i grup zawodowych.
W wiejskiej Gminie Łuków funkcjonuje duża grupa osób niesłyszących, w tym dzieci i młodzież. By ułatwić im naukę i załatwianie spraw w urzędach, a jednocześnie wyjść naprzeciw wymogom ustawy o języku migowym, która niebawem ma wejść w życie, samorząd postanowił przeszkolić kilkanaście osób, by mogły porozumiewać się w tym języku.
W kursie uczestniczyli nauczyciele i pracownicy administracyjni: Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Zespołu Oświatowego oraz szkół w: Aleksandrowie, Czerśli, Dąbiu, Gręzówce, Krynce, Świdrach, Zalesiu i Zarzeczu Łukowskim. W tej grupie były także osoby pracujące w prywatnym przedszkolu oraz instruktorka prawa jazdy, która już szkoliła osoby niesłyszące.
Trwający 60 godzin kurs pierwszego stopnia ogólnego zakończył egzamin, który większość uczestników zdała z oceną bardzo dobrą.
Podczas uroczystego podsumowania zajęć wójt Mariusz Osiak, Beata Kuszneruk właścicielka Studium Edukacyjno-Językowego z Siedlec zapowiedzieli organizację kolejnych kursów, a uczestnicy zadeklarowali, że będą podwyższać nabyte umiejętności. Ukończenie kolejnych szkoleń na poziomie 2 i 3 umożliwia zdawanie egzaminu, który daje uprawnienia i certyfikat instruktora języka migowego.