
Sołtys sołectwa Wólka Świątkowa w gminie Łuków Wacław Śledź wśród najlepszych sołtysów powiatu łukowskiego. W konkursie, organizowanym przez redakcję tygodnika „Wspólnota Łukowska”, Starostwo Powiatowe w Łukowie oraz Bank BGŻ, Wacław Śledź zajął drugie miejsce, natomiast czytelnicy uznali go za najpopularniejszego sołtysa w powiecie.
Rywalizacja pod hasłem „Sołtys Roku 2011 Powiatu Łukowskiego” przebiegała w dwóch etapach. W pierwszym wójtowie zgłaszali po pięciu sołtysów ze swoich gmin. Do drugiego etapu przechodził jeden sołtys z każdej gminy, który otrzymał największą liczbę głosów czytelników „Wspólnoty Łukowskiej”. Wyłonionych w ten sposób finalistów oceniali członkowie kapituły, którzy brali pod uwagę m.in.: wpływ kandydata na integrację społeczności lokalnej, materialne rezultaty jego działalności, w tym działalności ponadlokalnej, czas sprawowania funkcji oraz plany rozwoju sołectwa.
Wacław Śledź ma 66 lat, a funkcję sołtysa sprawuje od 24 lat. Takim doświadczeniem mogą się poszczycić nieliczni jego koledzy nie tylko w gminie Łuków, ale także innych samorządach. Przez wiele lat był też aktywnym radnym, a obecnie jest członkiem zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Świątkowej, gdzie pełni funkcję skarbnika. Jest uważany za prawdziwego lidera lokalnej społeczności, a swoją aktywnością wykracza poza poziom sołectwa.
Podczas swojej wieloletniej pracy na stanowisku sołtysa podejmował różnorodne działania o charakterze gospodarczym i społecznym. To z jego inicjatywy w Wólce Świątkowej wybudowano m.in.: oświetlenie przy drodze do Łukowa, świetlicę wiejską, garaż na sprzęt dla OSP i zakupiono samochód pożarniczy. Był także inicjatorem budowy boiska sportowego z automatycznym nawodnieniem.
Pod nadzorem Wacława Śledzia, za pieniądze z funduszu sołeckiego, wyremontowano drogi, wybudowano plac zabaw, wycięto niepotrzebne drzewa i krzewy oraz częściowo odwodniono plac przy świetlicy, który w tym roku będzie utwardzany.
Za całokształt prac społecznych Wacław Śledź został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi, ma też brązowy, srebrny i złoty medal „za zasługi dla pożarnictwa”.
(fot.arch.UG Łuków)