
Fotograficy amatorzy i profesjonaliści uwiecznili na zdjęciach dzikość przyrody rezerwatu „Jata” w wiejskiej Gminie Łuków. Efekty swojej pracy zaprezentują podczas wystawy w Urzędzie Gminy prawdopodobnie w czerwcu. Ekspozycję będzie można także oglądać w gminnych szkołach.
„Jata” jest najstarszym, po Białowieskim Parku Narodowym, chronionym obszarem w Polsce, utworzonym w marcu 1933 roku.
Jego oryginalną florę i faunę oraz inne walory przyrodnicze postanowili podkreślić uczestnicy pleneru fotograficznego, którego organizatorem był Robert Wysokiński.
Autorzy zdjęć to m.in. Daniel Strzaliński i Piotr Tołwiński, którzy tego typu twórczością zajmują się od wielu lat. Daniel Strzaliński należy do Grupy Twórczej FOTOGRAM, działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach. Natomiast Piotr Tołwiński jest magistrem sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, stypendystą Ministra Kultury i Prezydenta Miasta Siedlce. Swoje prace prezentował na wystawach nie tylko w Polsce, ale również we Francji, na Białorusi, Litwie i na Węgrzech.
W plenerze uczestniczyli również Michał Świder, Sławomir Smolak, Paweł Przeździak, Zbigniew Głębicki i Piotr Przeździak, a także Krzysztof Fornal.
Całość koordynował pomysłodawca wyprawy Robert Wysokiński, twórca filmu „Tajemnice Rezerwatu Jata”, a pomocą przy zwiedzaniu i fotografowaniu służył leśniczy Leśnictwa „Jata” Grzegorz Uss.
Ważnym punktem pleneru było oddanie hołdu żołnierzom walczącym na tym terenie w latach 1939 – 1945. Fotograficy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej, nieopodal miejsca, w którym w czasie okupacji znajdował się obóz partyzancki.

(fot.uczestnicy pleneru)