Wtorek, 26 Stycznia 2021

Informacje

Urząd Gminy Hrubieszów
ul. Bolesława Prusa 8,
22-500 Hrubieszów
tel (84) 696-26-81
tel (84) 696-20-25
fax (84) 696-27-94
https://www.hrubieszow-gmina.pl
sekretariat@hrubieszow-gmina.pl
Newsletter

Gmina Hrubieszów: Dożynki inne niż zwykle

2020-09-04 09:40:04

Rolnicy z gminy Hrubieszów świętują zakończenie żniw... prawie przez miesiąc. W przeciwieństwie do poprzednich lat tym razem nie ma gminnych dożynek, a uroczystości odbywają się w poszczególnych parafiach. W niedzielę 6 września za tegoroczne zbiory podziękują mieszkańcy miejscowości, które należą do parafii Cichobórz.

Pierwsze tegoroczne dożynki parafialne w gminie odbyły się już 16 sierpnia w kościele garnizonowym, czyli parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie. Tydzień później gospodarzem podobnej uroczystości była parafia w Czerniczynie, a 30 sierpnia - w Szpikołosach, Miniatyczach i w Teratynie w gminie Uchanie, do której należą Kułakowice Drugie i Kułakowice Trzecie.

Za każdym razem, oprócz rolników i ich rodzin, w obchodach biorą udział przedstawiciele władz samorządowych, które zdecydowały się na zmiany ze względu na pandemię koronawirusa. - To nowa i dotąd nieznana u nas formuła dożynek, ale jak się okazuje zdobywająca coraz większą liczbę zwolenników. W poprzednich latach gminne święto plonów odbywało się rotacyjnie w kolejnych miejscowościach. Teraz odbywa się co tydzień w innej parafii, przez miesiąc, a mieszkańcy czują się bardziej docenieni i zadowoleni. Być może w kolejnych latach, co jakiś czas, będziemy wracać do takiej formy świętowania - mówi wójt gminy Hrubieszów Tomasz Zając.

Po niedzielnych uroczystościach w Cichobórzu, ostatnie dożynki w gminie odbędą się 13 września w parafii w Ślipczu.


(fot. arch. UG Hrubieszów)

smokedsystem
© 2009-2021 ias24.eu.