Sobota, 05 Kwietnia 2025

Głusk: Węgierskie ślady historii

Podczas swojego pobytu w Balatonbolar młodzież z Wilczopola oddała im hołd składając kwiaty przy pomniku poświęconym ówczesnemu premierowi oraz miejscu pochówku księdza Vargi.

Premier Pal Teleky miał ogromny wpływ na stosunki polsko-węgierskie jeszcze przed wojną. m.in. w 1920 roku jego rząd udzielił polskiej armii, walczącej z bolszewikami, nieodpłatnej pomocy militarnej. Oprócz tego tuż przed rozpoczęciem wojny w 1939 roku odmówił hitlerowskim Niemcom zgody na inwazję na Polskę z terytorium Węgier, powołując się przy tym na względy moralne i historyczne. Po klęsce wrześniowej węgierski rząd podjął decyzję o otwarciu granic dla polskich uchodźców oraz zapewnił im pomoc poprzez m.in. utworzenie polskich szkół i organizacji społecznych. Polscy uchodźcy, którzy korzystali z tego wsparcia, nazywani „boglarczykami”, w dowód wdzięczności przekazali mieszkańcom miasta m.in. obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, znajdujący się w miejscowym kościele.

Do księdza Bela Vargi podczas II wojny światowej trafili duchowni i wojskowi, organizujący pomoc dla polskich uchodźców na Węgrzech. To on przeznaczył budynek domu kultury przy kościele w Balatonboglár na szkołę dla polskiej młodzieży, a jego parafianie pomagali uciekinierom zmierzającym do armii polskiej we Francji i udzielali schronienia kurierom rządu londyńskiego. Po wojnie ksiądz Varga brał udział m.in. w organizowaniu Radia Wolna Europa, a także współpracował ze Zbigniewem Brzezińskim i Jerzym Giedroyciem.


(fot.ZS w Wilczopolu)

Wtorek, 08-05-2012 17:38:00
© 2025 ias24.eu