Posiadanie aktualnego badania technicznego stanowi obowiązek dla każdego kierowcy motocykla. Regularnie przeprowadzany przegląd techniczny umożliwia wykrycie wszelkich usterek, tym samym zwiększając żywotność części eksploatacyjnych jednośladu. Niestety zdarza się, że nawet pomimo odpowiednio częstych inspekcji stanu maszyny, pewnego dnia przekręcamy kluczyk w stacyjce i motocykl nie odpala. Niezależnie od przyczyny, nie można tego bagatelizować - może to prowadzić do znacznie poważniejszych awarii, które z kolei będą się wiązać z większymi kosztami naprawy.
Układ paliwowy
Brak paliwa jest jednym z najczęstszych powodów nieodpalania motocykla - jeśli nasz jednoślad nie został przygotowany do nowego sezonu, problemy z odpaleniem pojazdu mogą wynikać właśnie stąd. Po zakończonym zimowaniu niezbędne jest wykonanie oględzin motocykla i sprawdzenie poziomu paliwa w zbiorniku. Taka sytuacja może mieć miejsce nie tyko przy przywitaniu sezonu, ale i w jego trakcie.
Brak paliwa nie jest jednak jedynym możliwym powodem, dlaczego motocykl nie odpala - problemem może być również stare bądź zanieczyszczone paliwo w gaźnikach. W takiej sytuacji niezbędne jest opróżnienie komór pływakowych i napełnienie ich ponownie przy użyciu świeżego paliwa. Oprócz tego, warto sprawdzić stan przewodu paliwa oraz jego filtra znajdującego się w układzie paliwowym - być może są one zatkane. W tym wypadku należy zdjąć przewód z kranika i sprawdzić, czy po jego otwarciu płynie paliwo. Jeśli tak, to być może zatkany jest dodatkowy filtr paliwa i konieczna jest jego wymiana. A jeśli nawet wtedy motocykl nie odpala, warto wymontować i oczyścić kranik.
Układ zapłonowy - cewka i świeca zapłonowa
Prawidłowo działający układ zapłonowy w motocyklu stanowi element zapewniający bezpieczeństwo i komfort jazdy - instalacje zapłonowe nie są jednak całkowicie bezawaryjne. Jeśli części motocyklowe w obrębie tego układu ulegną całkowitemu bądź częściowemu zużyciu, nierzadko konieczna jest wizyta u mechanika.
Niekiedy problem może leżeć w zapłonie iskrowym. Cewka zapłonowa to bardzo istotna część wchodząca w skład układu zapłonowego motocykla. Niestety jej awaria stanowi jedną z najczęstszych przyczyn tego, dlaczego motocykl nie odpala. Wymaga ona regularnych przeglądów technicznych oraz systematycznego serwisowania - tylko dzięki temu możliwe będzie wydłużenie jej żywotności.
Cewka zapłonowa odpowiada za wytworzenie wysokiego napięcia, które we współpracy ze świecą umożliwia odpalenie silnika. Wybierając ten element układu zapłonowego, należy zdecydować się na produkt o odpowiedniej jakości - cewki zapłonowe wysokiej klasy znajdziesz na sklep.abcmotoru.com.pl/cewka.
Rozładowany akumulator
Bardzo ważne jest, aby przed zimowaniem wyjąć akumulator i go naładować. Jeśli o tym zapomnimy, na początku sezonu mogą pojawić się problemy z odpaleniem motocykla, gdyż zima nie jest zbyt łaskawą porą roku i warunki panujące w zimowych miesiącach źle wpływają na stan akumulatora.
Jeśli motocykl nie odpala, powinniśmy sprawdzić połączenia przewodów. Możemy również przetestować, czy jednoślad odpala na innym akumulatorze. Niezbędne jest też skontrolowanie, czy akumulator jest naładowany - jeśli nie, należy wymontować akumulator motocyklowy i podłączyć go pod prostownik.
Układ dolotowy - filtr powietrza
Wśród objawów zapchanego filtra powietrza możemy wyróżnić wyższe spalanie, spadek mocy oraz nierównomierną pracę silnika. Zdarza się jednak również, że to on jest winowajcą tego, że motocykl nie odpala. W takiej sytuacji należy go wyczyścić bądź wymienić.
Motocykl nie odpala - inne powody
Regularne przeglądy techniczne w zaufanym serwisie są niezwykle ważne, gdyż częsta jazda jednośladem wiąże się ze zużyciem części eksploatacyjnych i koniecznością ich wymiany. Może się jednak zdarzyć, że nawet częste sprawdzanie stanu pojazdu nie uchroni nas przed pojawieniem się usterki.
Oprócz wymienionych powyżej kwestii, kiedy motocykl nie odpala, przyczyną może być zalany silnik, zużyte tłoki motocyklowe czy spalony główny bezpiecznik. Co ważne, nie można tych usterek bagatelizować, gdyż mogą przerodzić się w poważną awarię - a to będzie się wiązało ze znacznie większymi kosztami finansowymi!