Dawniej jedyna alternatywą dla systemu kanalizacyjnego było zakopanie w ziemi tradycyjnego szamba. Obecnie jednak możliwe są inne, o wiele korzystniejsze rozwiązania takie jak choćby przydomowe oczyszczalnie ścieków. Pojawia się pytanie, czy istnieje możliwość przerobienia szamba właśnie na oczyszczalnię? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej i spróbujmy rozwiać wszelkie wątpliwości Obowiązkiem każdego właściciela lub zarządcy budynku, w tym domu, jest przyłączenie obiektu do instalacji sanitarnej. Nie wszędzie jednak istnieje możliwość podłączenia się do zbiorczej kanalizacji. Dotyczy to głównie terenów wiejskich, ale też nowego budownictwa na obrzeżach miast. Wiele wybudowanych przed laty domów posiada więc tradycyjne szambo, które nie jest tak wydajne, bezpieczne i ekologiczne jak o wiele nowsze rozwiązania.
Przerobienie szamba na oczyszczalnię - czy to możliwe?
Właściciele domów zastanawiają się więc nad tym, czy można przerobić zwykłe szambo na przydomową oczyszczalnię ścieków, czy też należy zamontować całą instalację od podstaw. W pierwszym przypadku oszczędzamy bowiem pieniądze, ale też czas potrzebny na przeprowadzenie wszelkich prac. Jak się okazuje, przerobienie szamba na oczyszczalnię jest jak najbardziej możliwe i nie jest niczym skomplikowanym z technicznego punktu widzenia. Jeśli chodzi o aspekty formalne, przy oczyszczalniach o wydajności, która wystarczy na jedno, kilkuosobowe gospodarstwo domowe, nie trzeba uzyskiwać żadnego pozwolenia, lecz jedynie zgłosić takie prace w odpowiednim starostwie. Nie trzeba przy tym czekać na decyzję, ponieważ dochodzi tutaj do tzw. milczącej zgody, a więc jeśli organ w ciągu 21 dni nie wniesie uwag, można rozpocząć pracę.
Jak przerobić szambo na przydomową oczyszczalnię?
W takich okolicznościach szambo można wykorzystać po prostu jako jeden z głównych elementów całej instalacji. Sprawdzi się ono bowiem jako zbiornik, w którym będą zachodzić wszelkie procesy oczyszczania ścieków. Do niego trzeba zamontować rury doprowadzające nieczystości oraz odprowadzające je już po oczyszczeniu. Sam zbiornik należy zaopatrzyć w odpowiednie filtry, czyli np. osadnik gnilny, roślinny albo wprowadzając do niego florę bakterii tlenowych oraz beztlenowych. To właśnie one odegrają główną rolę w procesie neutralizacji zanieczyszczeń.
Jakie zalety posiadają przydomowe oczyszczalnie ścieków?
Wśród największych plusów przydomowych oczyszczalni ścieków można wymienić ich ekologiczny charakter, a więc to, że do pracy wykorzystują zasoby naturalne. Nie mamy też tutaj do czynienia z marnowaniem wody, ponieważ oczyszczone ścieki można zastosować następnie w oczku wodnym albo np. do podlania ogrodu. Na uwagę zasługuje ponadto bezawaryjność, wysoka wydajność, skuteczność, a także to, że oczyszczalni nie trzeba obsługiwać. Jedyną rzeczą jaką się robi, jest konieczność opróżnienia zbiornika z resztek osadowych, co należy zlecić raz lub dwa razy w roku. Oczyszczalnia, jako jednorazowa inwestycja, nie jest może tania, ale szybko się zwraca i na pewno jest w tej chwili najkorzystniejszym rozwiązaniem.