Czwartek, 19 Września 2024

Artykuł sponsorowany

"Czarne złoto" czy przeżytek?

2024-06-02 22:15:46

Polska przez wiele lat opierała swoją gospodarkę energetyczną głównie na węglu - zarówno kamiennym, jak i brunatnym, ale jego wykorzystanie niesie za sobą szereg problemów. Z ekonomicznego punktu widzenia węgiel staje się coraz mniej opłacalny. Koszty jego wydobycia rosną, a unijne regulacje dotyczące emisji CO2 wprowadzają dodatkowe opłaty za korzystanie z paliw kopalnych. Jego użycie wiąże się również z emisją dużej ilości dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń, takich jak pyły zawieszone, tlenki azotu i siarki. Nietrudno zgadnąć, że przyczynia się to do globalnego ocieplenia czy zakwaszenia gleb, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Niestety Polska znajduje się na czele niechlubnego rankingu, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, na szczęście w ostatnich latach podejmowane są kroki w kierunku dywersyfikacji obecnych źródeł energii i zwiększenia udziału energii odnawialnej. Rozwija się energetyka wiatrowa i słoneczna, a także badane są możliwości wykorzystania biomasy i geotermii. Ponadto Polska zobowiązała się do stopniowego odejścia od węgla, co jest zgodne z celami Unii Europejskiej dotyczącymi neutralności klimatycznej do 2050 roku.

OZE ma przyszłość

Polska, podobnie jak inne kraje europejskie, dąży do zwiększenia udziału energii odnawialnej. Dowód? Znaczące zasoby wiatrowe, szczególnie na północy kraju i na obszarach przybrzeżnych oraz elektrownie wodne, zwłaszcza na południu, nie tylko pomagają zmniejszyć emisję szkodliwych substancji, ale również stwarzają nowe możliwości gospodarcze, co przekłada się na tworzenie miejsc pracy w sektorze zielonej energii i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Coraz popularniejsze stają się również panele fotowoltaiczne - zarówno w zastosowaniach domowych, jak i przemysłowych. W związku z rosnącym znaczeniem odnawialnych źródeł energii na rynku energetycznym rośnie zapotrzebowanie na profesjonalistów w tej dziedzinie, takich jak technik OZE.

Technik OZE - jak zostać

Technik OZE to specjalista odpowiedzialny za projektowanie, instalację, konserwację i monitorowanie systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa, geotermalna, hydroenergetyczna czy biomasa. Regularne przeglądy, konserwacja i naprawy są niezbędne, aby systemy odnawialnych źródeł energii działały efektywnie. Technik OZE musi zatem umieć diagnozować i rozwiązywać problemy techniczne, wymieniać zużyte części i optymalizować działanie instalacji. Aby zostać technikiem OZE, zazwyczaj wymagane jest ukończenie odpowiedniego kierunku edukacyjnego, na przykład technika energetyki odnawialnej, oraz zdobycie praktycznego doświadczenia w pracy z konkretnymi technologiami. Wszystko to oferuje Szkoła Partnerska Viessmann - w ciągu 1,5 roku, w trybie zaocznym, zdobędziesz tytuł i dyplom państwowy: Technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (więcej informacji na stronie: https://www.viessmann.edu.pl/). Wykłady online, na żywo prowadzone są dwa razy w tygodniu - są nagrywane i archiwizowane, aby słuchacze mieli do nich łatwy dostęp. Z kolei praktyka zawodowa odbywa się w firmach związanych z branżą grzewczą, wentylacyjną i OZE. Technik OZE to idealna propozycja dla osób lubiących wyzwania - w tej pracy nigdy nie będziesz się nudził, a do tego będziesz mógł liczyć na stabilne zatrudnienie i oczywiście przyczynisz się do poprawy jakości środowiska naturalnego.



© 2024 ias24.eu