Czwartek, 19 Września 2024

Artykuł sponsorowany

Bezpieczeństwo podróżnych

2024-06-28 11:47:12

Zgodnie z art. 58 ust. 3 Ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (t.j. Dz.U. 2023 poz. 1786 z późn. zm.) zarządcy i przewoźnicy kolejowi są zobowiązani do zapewnienia ładu i porządku na obszarze kolejowym oraz w pociągach czy innych pojazdach kolejowych. Poczucie bezpieczeństwa jest ważnym aspektem dla podróżnych, dlatego każde miasto i przewoźnik powinni dołożyć wszelkich starań, by na dworcach i stacjach metra wdrożyć odpowiednie działania. Najczęściej o porządek dbają odpowiednie służby, wspierane przez dedykowane systemy.

Nowoczesne systemy telematyczne

Teletechnika wykorzystywana na kolei znacznie zwiększa efektywność transportu. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu i wdrożeniu poszczególnych rozwiązań można również poprawić jakość obsługi podróżnych, reagować na bieżąco w przypadkach awarii czy opóźnień. Nowoczesne systemy telematyczne na kolei umożliwiają obsługę całej sieci, pasażerów, dworców i innych ważnych obiektów. Należą do nich między innymi:

  • Systemy Dynamicznej Informacji Pasażerskiej - to zautomatyzowane rozwiązanie, które ułatwia przekazywanie bieżących informacji podróżnym za pomocą komunikatów audio-wizualnych. Obejmuje między innymi System wyświetlaczy dynamicznej informacji pasażerskiej (WIP), System rozgłoszeniowy (SR), Systemy wspomagania słuchu i Systemy sygnalizacji czasu (SSC). Każde z tych rozwiązań zwiększa bezpieczeństwo pasażerów, pracowników i osób postronnych przebywających na terenie obiektów. Z kolei Punkty przywoławczo-alarmowe umożliwiają kontakt z obsługą w razie nagłych wypadków.
  • System Łączności Kolejowej I Radiołączności - to zespół urządzeń transmisyjnych, central telefonicznych i łączności radiowej, które umożliwia wielokierunkową komunikację między jednostkami, sąsiednimi obiektami, dyspozytorami odcinkowymi i posterunkami rozmieszczonymi na trasie.
  • Systemy Monitoringu Wizyjnego - umożliwiają zdalny nadzór nad obiektami, monitoring ruchu w czasie rzeczywistym, gromadzenie i przechowywanie materiałów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można szybko reagować na różne nieprzewidziane sytuacje.

Wdrażanie nowoczesnych systemów się opłaca!

Nowoczesne systemy na kolei nie tylko zwiększają komfort i poprawiają jakość podróży, ale także sprawiają, że pasażerowie czują się bezpieczniej niezależnie od pory podróży. Przekazywanie informacji o zdarzeniach i opóźnieniach pozwala lepiej zaplanować działania, a w trudnych przypadkach skoordynować pracę poszczególnych służb. Z kolei dla przewoźników znaczenie mają również centra diagnostyki, które tworzy firma Sprint S.A. W takich miejscach są zbierane dane i analizowany ruch, co pozwala optymalizować koszty, automatyzować procesy czy poprawić przepustowość poszczególnych tras.



© 2024 ias24.eu