Ekogroszek to alternatywa dla tradycyjnego węgla, z której korzysta coraz więcej gospodarstw domowych. Gdzie go kupować? Co wpływa na ceny ekogroszku? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Aktualne ceny ekogroszku - gdzie znaleźć najlepsze oferty?
Ubiegłoroczne wzrosty cen węgla nie ominęły również ekogroszku, co sprawia, że wiele osób szuka opału w jak najkorzystniejszej cenie. Potwierdzeniem tego faktu, może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: ekogroszek cena. Warto zatem mieć świadomość, że aktualne ceny są znacznie niższe niż latem, czy jesienią ubiegłego roku. Gdzie szukać najlepszych ofert? Wbrew pozorom najtaniej nie musi być na lokalnych składach, ponieważ węgiel ekogroszek w atrakcyjnych cenach można zamówić również online. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ ekogroszek może być dostarczony w całej Polsce, a jego transport odbywa się na paletach, na których umieszczone są 25 kg worki (łącznie na palecie znajduje się 1 tona ekogroszku).
Ekogroszek workowany - jaka jest cena na rynku?
Jak już wspomniano obecnie ceny ekogroszku znacznie spadły w porównaniu do stawek, które należało zapłacić za niego w ubiegłym roku. Ile zatem kosztuje obecnie na rynku ekogroszek workowany? Wiele w tym przypadku zależy od jego parametrów (szczególnie kaloryczności) oraz miejsca wydobycia, co sprawia, że ceny ekogroszku workowanego kształtują się aktualnie na poziomie od 1800 do 2300 złotych za tonę. Nieznacznie taniej można kupić ekogroszek sprzedawany luzem, jednak różnica w cenie nie jest na tyle duża, by tracić czas na jego przewożenie, czy samodzielne workowanie. Istotne w tym przypadku jest także to, że dobry ekogroszek, czyli paliwo o wysokiej kaloryczności, niskim poziomie spiekalności, czy niewielkiej zawartości popiołu z pewnością będzie kosztował więcej niż ekogroszek gorszej jakości. Wyższą cenę rekompensuje jednak nie tylko wydajniejszy proces spalania, czy emitowanie mniejszej ilości zanieczyszczeń, ale również mniejsza ilość ekogroszku, która będzie niezbędna do ogrzania budynku. Wpływa na to jego wysoka moc grzewcza, dzięki której można osiągnąć znaczne oszczędności spalając zdecydowanie mniej opału.
Wpływ sezonu na cenę ekogroszku - kiedy najlepiej kupować?
Na ceny ekogroszku wpływa nie tylko forma jego sprzedaży (w workach lub luzem), czy parametry, ale również faza sezonu. Cena sprzedaży ekogroszku wynika bowiem nie tylko z kosztów jego wydobycia, ale powiązana jest także z popytem. W związku z tym ekogroszek z reguły tańszy jest wiosną, czy wczesnym latem, kiedy to wiele osób nie myśli o jeszcze o jego zakupie. Czym bliżej jesieni i zimy tym z reguły więcej należy zapłacić za ten sam produkt, co jest efektem zwiększonego popytu na ekogroszek. W związku z tym chcąc uzyskać dodatkowe oszczędności oraz dysponując odpowiednim miejscem do składowania posiadanego opału warto zdecydować się na jego zakup jak najwcześniej, ponieważ z każdym kolejnym miesiącem jego ceny powinny rosnąć, co można było zaobserwować w wielu poprzednich latach.
Ekogroszek w sklepie online - jakie są koszty transportu?
Jak już wspomniano ekogroszek workowany w atrakcyjnych cenach można kupić obecnie przez Internet. Zaletą zakupów online jest nie tylko wygoda, ale również darmowy transport dla gospodarstw, ponieważ ekogroszek dostarczany jest przesyłką kurierską na terenie całej Polski. Co istotne, brak kosztów transportu obowiązuje niezależnie od ilości zamawianego ekogroszku, który jest dostarczany na paletach, na których znajduje się 1 tona opału. Po stronie plusów należy wymienić także możliwość wyboru wygodnej metody płatności, ponieważ zapłacić można zarówno przelewem na konto sprzedawcy, jak i przy odbiorze zamawianego ekogroszku.
Podsumowując należy stwierdzić, że aktualne ceny ekogroszku są znacznie niższe niż w ubiegłym roku, co jest efektem ustabilizowania się sytuacji na rynku. Warto jednak zdecydować się na jego zakup już teraz, ponieważ wraz ze zbliżającą się zimą popyt na ekogroszek z pewnością będzie rósł, co spowoduje wzrost cen.