Niedziela, 16 Grudnia 2018

Informacje

Urząd Miejski w Zwoleniu
Plac Kochanowskiego 1
tel 48 676 22 10
fax 48 676 24 18
www.zwolen.pl
zwolen@zwolen.pl
Newsletter

Zwoleń: Nowe parafialne atrakcje turystyczne

2012-06-23 13:13:33

Zwoleń ma nowe atrakcje turystyczne. Przy zabytkowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego powstało Centrum Regionalne, a sama świątynia, wraz ze znajdującą się w podziemiu kryptą Jana Kochanowskiego zostały odnowione. Wszystkie prace kosztowały prawie 8 milionów złotych, z czego około 6,5 miliona parafia pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Centrum zostało utworzone na bazie starej plebanii. – Powstały w 1922 roku budynek był niemalże w ruinie. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej obiekt został gruntownie zmodernizowany i rozbudowany – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej proboszcz parafii ksiądz kanonik Bernard Kasprzycki.

W Centrum Regionalnym przy Nekropolii Jana Kochanowskiego będą prezentowane eksponaty Fundacji Rodziny Kochanowskich, które do tej pory znajdowały się w kościele, obecnej plebanii oraz Muzeum Regionalnym w Zwoleniu. – Teraz wszystko wróciło do parafii, w tym blisko 70 eksponatów, które zostały odnowione i będą eksponowane w nowym obiekcie – dodaje ksiądz Kasprzycki. Do najcenniejszych pamiątek zalicza się pochodzący z 1661 roku kielich bratanka Jana Kochanowskiego – Hieronima Kochanowskiego, łowczego sandomierskiego, dwa ornaty z początku 17 wieku, w tym jeden bardzo cenny, barokowy ornat z herbem Korwin, który był herbem Jana Kochanowskiego, a także 18-wieczne monstrancje, kielichy, pacyfikały oraz zabytkowe księgi i obrazy.

Jedna część muzeum jest przeznaczona na ekspozycję regionalną fundacji zwoleńskich parafian. Są to m.in. zbiory kolekcjonera Jana Grudnia, a także jednej ze zwoleńskich misjonarek Wiesławy Kutyły oraz dary parafian. Na piętrze budynku są też trzy sale wystawowe, na parterze harcówka dla Związku Harcerzy Rzeczpospolitej, a w przyszłości ma się tutaj przenieść także muzeum regionalne.

W ramach tego samego projektu generalnie odnowiono samą świątynię. Kościół ma nowy dach, posadzkę, ogrzewanie, wentylację, witraże, a także odnowione okna i drzwi oraz nową polichromię. Zdaniem proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego turystów szczególnie ucieszy wiadomość o możliwości zwiedzania odnowionej Krypty Jana Kochanowskiego. – Do tej pory sarkofag Jana i jego rodziny był w podziemiu kaplicy Kochanowskich. Teraz ma nowe wejście ze schodami, poręczami, wentylacją i oświetleniem – wylicza ksiądz kanonik Bernard Kasprzycki i zaprasza do zwiedzania.

Zorganizowane grupy wycieczkowe i indywidualni pielgrzymi mogą rezerwować wizyty z możliwością zamówienia przewodnika, telefonicznie pod numerem: 48 48 676 26 26 lub korzystając z poczty elektronicznej, pisząc na: muzeum@zwolen.pl lub nekropolia@zwolen.com.pl. Szczegółowe informacje są tez dostępne na stronie: www.parafiakrzyza.zwolen.com.pl.

Kościół i kryptę Jana Kochanowskiego w Zwoleniu można zwiedzać codziennie poza nabożeństwami. Natomiast Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego jest czynne: od wtorku do piątku między 8.00 a 16.00, w sezonie zimowym (październik-kwiecień) do 15.00, oraz w soboty od 10.00 do 13.00.


(fot.Parafia Podwyższenia Krzyża w Zwoleniu)

© 2009-2018 ias24.eu.