
Szczególne powody do świętowania mieli w środę 5 października członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Zwoleniu. Oprócz dni seniora i emeryta, które są organizowane co roku w październiku, tym razem obchodzili także 50-lecie związku.
Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Po niej członkowie organizacji spotkali się w domu kultury. Wśród gości byli m.in.: burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska i jej zastępca Włodzimierz Kabus oraz starosta zwoleński Waldemar Urbański i wicestarosta Arkadiusz Sulima.
Były wspomnienia, kwiaty i gratulacje oraz urodzinowy tort. Z okazji złotego jubileuszu przygotowano również okolicznościową część artystyczną, w której wystąpił m.in. ponad 90-letni senior związku Bolesław Skowroński. Wśród artystów był także zespół „Kazanowianki znad Iłżanki” z Kazanowa oraz chór seniora pod kierunkiem Joanny Tęczy. Grupa powstała w drugiej połowie lat 80-tych z inicjatywy Marii Malinowskiej, która była drugą przewodniczącą związku i sprawowała tę funkcję przez 19 lat. W przyszłym roku chór będzie obchodzić 25-lecie.
Zebranie założycielskie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Zwoleniu odbyło się 24 września 1961 roku. Jego inicjatorami byli pierwsi członkowie zarządu: przewodniczący Felicjan Nowakowski, sekretarz Czesław Pytlewski i skarbnik Franciszka Kaczyńska. Na początku związek miał zaledwie kilkunastu członków, ale z roku na rok ich liczba wzrastała. W najlepszym okresie, w 2000 roku, organizacja skupiała prawie 880 osób, a obecnie liczy około 140 członków.
Na przestrzeni lat zmieniał się także charakter działalności. W początkowym okresie, przez wiele lat, prężnie działały dwie sekcje: robót ręcznych i teatralna. „Teraz mamy dwie komisje. Pierwsza, kulturalno-oświatowa, zajmuje się organizacją wolnego czasu, czyli m.in. wycieczkami, pielgrzymkami, zabawami i spotkaniami okolicznościowymi, natomiast druga odpowiada za sprawy socjalno-bytowe naszych członków” – mówi przewodnicząca związku Barbara Skrzek.
Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów utrzymuje się wyłącznie ze składek członkowskich, a przy organizacji okolicznościowych uroczystości jest wspierany przez władze miejskie i powiatowe, a także miejscowy bank spółdzielczy i spółdzielnię ogrodniczą.
Członkowie organizacji spotykają się w czwartki między 9.00 a 13.00 w swojej siedzibie, którą od 1982 roku jest Dom Kultury w Zwoleniu.
Więcej zdjęć w serwisie fotograficznym IAS.
(fot.DK w Zwoleniu)