Środa, 30 Kwietnia 2025

Zwoleń: „Gotardowie” wśród najlepszych

2012-02-07 19:49:28

Działający w Domu Kultury w Zwoleniu Zespół Folklorystyczny „Gotardowie” wrócił z Tarnogrodu, gdzie uczestniczył w 37 Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych.

Wzięło w nim udział tylko 14 najlepszych grup z całego kraju, zakwalifikowanych przez organizatorów tej prestiżowej imprezy. „Gotardowie” reprezentowali nie tylko Zwoleń, ale także całą Ziemię Radomską.

Zespół kierowany przez instruktorkę domu kultury Joannę Tęczę, przedstawił w Tarnogrodzie zwyczaje związane z Wielką Sobotą i został bardzo dobrze przyjęty przez członków komisji artystycznej oraz widzów. Zwracali oni przede wszystkim uwagę na autentyczne stroje regionalne, w tym m.in.: zapaskę przedsobną i gorset, a także rekwizyty. Wśród nich wyróżniał się baraban tatarski, na którym Tomasz Wieczorek i Łukasz Żuchowski wybijali rytmy. W ten sposób nawiązali do tradycji budzenia barabanieniem mieszkańców i nawoływania do pójścia do kościoła na noc czuwania w oczekiwaniu na Zmartwchwstanie Pańskie.

Publiczności i członkom jury spodobało się także zwoleńskie wykonanie pieśni wielkopostnych „Krzyżu Święty” z XVI wieku i „Dobranoc Głowo Święta” z XVIII wieku, a także występ dziewcząt: Dominiki Uczciwek i Igi Tęczy, które pisząc pisanki, strojąc gaik i śmierzteczkę przypomniały o wielkanocnych tradycjach z udziałem młodzieży.

Ponadto Kazimiera Procka podzieliła się wspomnieniami przeżyć z dziecinnych lat, gdy w Wielki Piątek o świcie chadzała z ojcem do źródła „Piątkowego Stoku” po – jak mówiła - „świętu wode”. Z kolei Stanisława Jaskólska przypomniała tradycję obmywania się wodą przed wschodem słońca przez młode dziewczyny, co dawało im zdrowie i urodę. Joanna Tęcza jako gospodyni przypomniała o kropieniu chałupy wodą święconą oraz napiciu się jej „żeby brzuch nie bolał i o poście czekał rezulekcji”, a także włożeniu opalonego ciernia za obraz i zaniesieniu reszty do stodoły, obory i na pole, „by chronił przed burzą, gradem i szkodnikami”.

Podczas prezentacji nie mogło zabraknąć „święconki”, czyli zapakowanych w ogromny kosz, 40 jajek, 10 pisanek, chleba, babki, soli, pieprzu, chrzanu, miodu, masła, sera, mięsa z kościami, baranka, które święcono po to, by „cały rok nie był głodny”.

Członkowie zespołu „Gotardowie” dziękują za pomoc w przygotowaniu spektaklu prezesowi radomskiego oddziału Towarzystwa Kultury Teatralnej Adolfowi Krzemińskiemu i etnografowi Stefanowi Rosińskiemu, a także burmistrzowi Zwolenia Bogusławie Jaworskiej i dyrektor Domu Kultury Annie Wieczerzyńskiej za stałe wsparcie działalności grupy.


(fot.arch.DK w Zwoleniu)

Informacje

Urząd Miejski w Zwoleniu
Plac Kochanowskiego 1
tel 48 676 22 10
fax 48 676 24 18
www.zwolen.pl
zwolen@zwolen.pl
© 2025 ias24.eu