Czwartek, 19 Czerwca 2025

Zwierzyniec: Święto patrona z procesją na łódkach

2015-05-20 11:33:18

To prawdopodobnie jedyna taka uroczystość w Europie, a może i na świecie. Mieszkańcy Zwierzyńca w czwartek 21 maja będą obchodzić święto patrona "Kościółka na wodzie". Oprócz uroczystej eucharystii ważną częścią obchodów będzie procesja na wodzie.

Odpustowa msza święta w położonym na wyspie kościele filialnym św. Jana Nepomucena rozpocznie się o 18.00. Potem ksiądz Marian Matusik z Lublina, który będzie przewodniczył eucharystii, z monstrancją i wiernymi na łódkach popłyną wokół świątyni.

Co roku na uroczystości odpustowe w "Kościele na wodzie" przyjeżdżają wierni z różnych części Polski. Świątynia, która należy do parafii Matki Bożej Królowej Polski, została wzniesiona w latach 1741 - 1747, a jej fundatorami byli Tomasz i Teresa z Michowskich Zamoyscy. Jest to murowany kościół z mansardowym dachem i wnętrzem, do którego można dotrzeć przez most. Początkowo był używany jako kaplica, ale z czasem został powiększony o boczne skrzydła. Na szczególną uwagę zasługują późnobarokowa architektura oraz XVIII-wieczne polichromie Łukasza Smuglewicza.


(fot. arch. UM Zwierzyniec)

Informacje

Urząd Miejski w Zwierzyńcu
ul.Rynek 1
22-470 Zwierzyniec
tel 84 687-20-11, 84 687-20-37
fax 84 687-20-21
www.zwierzyniec.info.pl
um@zwierzyniec.info.pl
© 2025 ias24.eu