Czwartek, 19 Czerwca 2025

Zwierzyniec: Rocznica likwidacji obozu

2015-08-14 15:27:55

Zbliża się 72 rocznica rozpoczęcia likwidacji obozu przesiedleńczego w Zwierzyńcu. W niedzielę 16 sierpnia pamięć ofiar uczczą uczestnicy uroczystości patriotyczno-religijnej, którą organizują Stowarzyszenie Dzieci Zamojszczyzny z Biłgoraja i burmistrz Zwierzyńca.

Poczty sztandarowe zbiorą się o 10.45 przy pomniku Dzieci Zamojszczyzny, który stoi w miejscu, gdzie do 1944 roku mieścił się obóz przesiedleńczy. Po okolicznościowych przemówieniach uczestnicy obchodów złożą pod nim wieńce i wiązanki kwiatów. Zwieńczeniem uroczystości będzie w południe msza święta w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski, której będzie przewodniczyć proboszcz tej parafii ksiądz Błażej Górski.

W czasie II wojny światowej w obozie przesiedleńczym w Zwierzyńcu okresowo przebywało około 35 tysięcy więźniów, wśród których były dzieci z powiatów biłgorajskiego i zamojskiego. Prawie 4,5 tysiąca wywieziono do Niemiec, około 10 tysięcy zmarło lub zginęło w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu i na Majdanku. Około 500 dzieci uratowali Róża i Jan Zamoyscy.

Pamięć o nich i wydarzeniach sprzed 72 lat kultywuje miejscowa młodzież. Imię "Dzieci Zamojszczyzny" nosi szkoła podstawowa w Zwierzyńcu, gimnazjum ma za patrona Różę Zamoyską, a Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska przyjął imię Jana Zamoyskiego.


(fot. arch. J. Kotwisa)

Informacje

Urząd Miejski w Zwierzyńcu
ul.Rynek 1
22-470 Zwierzyniec
tel 84 687-20-11, 84 687-20-37
fax 84 687-20-21
www.zwierzyniec.info.pl
um@zwierzyniec.info.pl
© 2025 ias24.eu