Czwartek, 06 Sierpnia 2020

Informacje

Urząd Gminy w Wojciechowie
Wojciechów 5
24-204 Wojciechów
tel 81 517-72-41
fax 81 517-76-65
www.wojciechow.pl
info@wojciechow.pl
Newsletter

Wojciechów: Stolica kowalstwa zaprasza

2019-07-10 14:40:16

Miłośnicy sztuki kowalskiej oraz osoby zainteresowane kupnem wyrobów z żelaza i ciekawym spędzeniem wolnego czasu powinny w ten weekend wybrać się do Wojciechowa. W stolicy polskiego kowalstwa kończą się warsztaty kowalskie z udziałem 16 adeptów tego niełatwego fachu, a w sobotę 13 lipca rozpoczną się Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej.

Tegoroczne święto będzie wyjątkowe, ponieważ warsztaty odbywają się po raz dwudziesty piąty, a ważnym elementem targów będzie uroczyste otwarcie Alei Zasłużonych Kowali. Znajdą się w niej pamiątkowe tablice z nazwiskami kowali, którzy angażowali się w organizację pierwszych Ogólnopolskich Spotkań i Warsztatów Kowalskich oraz w tworzenie Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. Otwarcie odbędzie się w niedzielę 14 lipca o 14.30, ale już w piątek 12 lipca organizatorzy zaplanowali sympozjum "Działania na rzecz ochrony tradycyjnego kowalstwa artystycznego oraz wspieranie zjawisk związanych z jego transformacją", a także wykład na temat regionalnych form i wzornictwa w kowalstwie ludowym na przykładzie kutych krzyży z Podlasia.

Uroczyste otwarcie targów jest zaplanowane w sobotę 13 lipca o 9.00 na placu przy kuźni Romana Czernieca. Tego samego dnia odbędzie się konkurs kowalstwa artystycznego, na który kowale w swoich kuźniach przygotowali dwuosobową ławkę ogrodową, natomiast drugą pracę konkursową będą wykuwali na miejscu. Także w sobotę będzie można obejrzeć pokazy podkuwania koni, pokaz tradycyjnych i współczesnych technik łączenia metali nieżelaznych oraz prezentację umiejętności zdobytych przez uczestników tegorocznych Warsztatów Kowalskich, które w Wojciechowie trwają od 2 lipca.

smokedsystem
© 2009-2020 ias24.eu.