Czwartek, 21 Listopada 2019

Informacje

Urząd Gminy w Wojciechowie
Wojciechów 5
24-204 Wojciechów
tel 81 517-72-41
fax 81 517-76-65
www.wojciechow.pl
info@wojciechow.pl
Newsletter

Wojciechów: Kowalskie święto z aleją zasłużonych

2019-07-16 19:10:44

Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie i Targi Sztuki Kowalskiej w Wojciechowie przeszły do historii. Zakończone w niedzielę 14 lipca doroczne święto kowalstwa było połączone z uroczystym otwarciem Alei Zasłużonych Kowali, która ma szanse stać nową atrakcją turystyczną Wojciechowa.

W jubileuszowych warsztatach wzięło udział szesnastu adeptów tej sztuki z różnych części Polski. Byli to w większości ludzie zawodowo związane z pracą w metalu, na przykład początkujący kowale, ślusarze i metaloplastycy, ale również osoby na co dzień zajmujące się bardzo odległą od kowalstwa działalnością, m.in. tłumaczeniem języka chińskiego, czy programowaniem. Wszyscy przez prawie dwa tygodnie poznawali tajniki sztuki kowalskiej od mistrzów - Andrzeja Słowika i Kazimierza Kudły z Podkarpacia oraz Ryszarda Skuzy z województwa świętokrzyskiego.

Podczas zajęć praktycznych młodzi kowale wykonywali w tym roku tradycyjne gwoździe kowalskie, podkowy, zawiasy, a także kwiaty i krzyż. Z kolei mistrzowie w wolnych chwilach wykuwali prace przeznaczone na aukcję, z której dochód będzie przekazany dla mieszkańców gminy Wojciechów, poszkodowanych podczas majowej trąby powietrznej.

Kulminacją imprez kowalskich były Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej z udziałem ponad 40 kowali artystów z całej Polski.

W drugim dniu targów mistrzowie zmierzyli się w konkursie kowalstwa artystycznego i w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich. Jako pracę domową do oceny przedstawili dwuosobowe ławeczki ogrodowe, natomiast temat pracy wykonywanej w Wojciechowie poznali dopiero na spotkaniu organizacyjnym w przeddzień konkursu. W tym roku była to wykładka do zamka zapadkowego, którego wzór został wypożyczony z Muzeum Lubelskiego.
1 2 3 4 5 Dalej

smokedsystem
© 2009-2019 ias24.eu.