Środa, 23 Kwietnia 2025

Trzydnik Duży: Plan gospodarki wodno-ściekowej przyjęty

2016-05-06 16:39:47

Rada Gminy Trzydnik Duży uchwaliła w piątek 6 maja koncepcję gospodarki wodno-ściekowej. Dokument, który określa gdzie będzie budowana kanalizacja sanitarna i przydomowe oczyszczalnie ścieków, jest potrzebny, m.in. do przygotowania wniosku o wsparcie takich inwestycji ze środków unijnych.

- Plan jest niezbędny, ponieważ na razie nigdzie nie mamy sieci kanalizacyjnej i zaledwie kilka przydomowych oczyszczalni. Postanowiliśmy, że w 10 sołectwach wybudujemy kolektor sanitarny z oczyszczalnią ścieków w Węglinie, a w kolejnych 10 powstaną przydomowe instalacje - wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt gminy Trzydnik Duży Franciszek Kwiecień.

Przyjęcie planu teraz było niezbędne głównie ze względu na przydomowe oczyszczalnie, na które gmina chce pozyskać dofinansowanie z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Zainteresowanie taką formą pomocy zadeklarowała około 160 mieszkańców, którzy już złożyli deklaracje w tej sprawie. - Teraz musimy sprawdzić czy takie instalacje mogą powstać na konkretnych działkach i przygotować indywidualne projekty, a potem przygotować wniosek o przyznanie dotacji. Nabór wniosków ma być ogłoszony na przełomie sierpnia i września tego roku - dodaje Franciszek Kwiecień.

Jeśli gmina otrzyma dofinansowanie pierwsze przydomowe oczyszczalnie powinny powstać w przyszłym roku.


(fot. sxc.hu)

Informacje

Urząd Gminy Trzydnik Duży
23-230 Trzydnik Duży
tel 15 873-18-79
fax 15 873-18-21
www.trzydnik.lubelskie.pl
ugtrzydnik@ops.pl
© 2025 ias24.eu