Środa, 23 Maja 2018
Informacje

Urząd Gminy Trzydnik Duży
23-230 Trzydnik Duży
tel 15 873-18-79
fax 15 873-18-21
www.trzydnik.lubelskie.pl
ugtrzydnik@ops.pl
Newsletter

Trzydnik Duży: Ogólnopolskie wyróżnienie dla "Herodów" z Budek

2018-01-16 07:21:10

"Herody" z Budek na podium Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów i Grup Kolędniczych. Podczas organizowanej po raz siódmy imprezy, która odbyła się w niedzielę 14 stycznia w Lublinie, grupa z gminy Trzydnik Duży zajęła drugie miejsce.

Zespół Obrzędowy "Herody", który w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia, tworzy już drugie pokolenie mieszkańców Budek i Trzydnika Dużego. Kultywująca dawne tradycje grupa jest kulturalną wizytówką nie tylko gminy Trzydnik Duży, ale także powiatu kraśnickiego i województwa lubelskiego. Od początku działalności inscenizacje "Herodów" były bardzo dobrze odbierane zarówno przez widzów, jak i etnografów, którzy cenią widowisko za oryginalną formę artystyczną. Walory te doceniali wielokrotnie jurorzy licznych przeglądów, konkursów i festiwali teatralnych, a potwierdzeniem kunsztu scenicznego była nagroda ministra kultury i niedzielny sukces na przeglądzie w Lublinie, który zorganizowali pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw kultury ludowej Zdzisław Podkański, Stowarzyszenie "Piast", Fundacja Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej oraz Dom Kultury LSM.

Zespół "Herody" powstał oficjalnie 3 listopada 1983 roku. Wśród jego założycieli byli Feliks Magdziak, Szymon Grabowski, Eligiusz Bis, Jan Tracz i Jan Grabowski, a w skład grupy weszli mieszkańcy Budek i Dębińszczyzny (obecnie Trzydnik Duży). W ten sposób chcieli kultywować przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję kolędowania. Chodząc po wioskach, wiejscy aktorzy wystawiali widowisko "Herody", do którego sami uszyli stroje. Przy okazji występów zbierali pieniądze najpierw na zakup działki, a potem także budowę świetlicy oraz małego boiska sportowego.

© 2009-2018 ias24.eu.