Piątek, 23 Marca 2018
Informacje

Urząd Gminy Trzydnik Duży
23-230 Trzydnik Duży
tel 15 873-18-79
fax 15 873-18-21
www.trzydnik.lubelskie.pl
ugtrzydnik@ops.pl
Newsletter

Trzydnik Duży: Jesienni recytatorzy na start

2017-10-01 13:42:16

W Trzydniku Dużym rozpoczęły się przygotowania do tegorocznej edycji Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. Eliminacje dla wykonawców z powiatu kraśnickiego odbędą się pod koniec tego miesiąca, ale termin przyjmowania zgłoszeń upływa 18 października.

Tematem przewodnim organizowanego po raz dwudziesty pierwszy konkursu są słowa Bolesława Leśmiana - "Jesień, przez górskie idąc przełęcze, Miast serca - liść mi szkarłatny wkłada" i nawiązuje do obchodzonej w tym roku 140. rocznicy urodzin tego autora i 80. rocznicy jego śmierci. Dlatego organizatorzy zachęcają do poszukiwania repertuaru inspirowanego twórczością poety, pisarza i publicysty, który był apologetą słowa, a w posługiwaniu się polszczyzną osiągnął wręcz mistrzostwo. Proponują przy tym, by uczestnicy wzięli pod uwagę jego przesłanie - "A opaszcie świat cały ścisłym korowodem, Aby Wam się nie wymknął schwytany niewodem..., Zapląsajcie, zaśpiewajcie Pieśnią siebie wspomagajcie, Toć wejdziemy w świat - próżnią, aby wyjść ogrodem".

Przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Centrum Kultury w Lublinie, którzy są głównymi organizatorami konkursu, przypominają szczególnie najmłodszym uczestnikom, że Bolesław Leśmian jest autorem m.in. "Przygód Sindbada Żeglarza", ale podkreślają, iż zgodnie z regulaminem każdy może wybrać utwór z dowolnego okresu literackiego, zarówno autora literatury polskiej jak i obcej.

© 2009-2018 ias24.eu.