Sobota, 15 Grudnia 2018

Informacje

Urząd Gminy Obsza
Obsza 36
23-413 Obsza

tel 84 689 10 02
fax 84 627 34 09
www.obsza.pl
sekretariat@obsza.pl
Newsletter

Obsza: Więcej informacji dla plantatorów tytoniu

2018-02-15 16:50:50

Ponad 300 plantatorów tytoniu z kilku gmin wzięło udział w spotkaniu, poświęconym odzyskiwaniu należności za już dostarczony surowiec i nowym zasadom skupu, które w czwartek 15 lutego odbyło się w Woli Obszańskiej w gminie Obsza.

W zgodnej opinii uczestników i organizatorów rozmowa była potrzebna, ponieważ większość rolników nie wiedziała co zrobić, by odzyskać należności, ani jakie mogą być skutki nowych przepisów

Głównym inicjatorem spotkania był nowy Łukowsko-Obszański Okręgowy Związek Plantatorów Tytoniu, który został zarejestrowany zaledwie kilka tygodni temu, a jednym z jego celów jest reprezentowanie rolników wobec władz oraz firm kontraktujących, skupujących i przetwarzających tytoń.

Uczestnicy spotkania wysłuchali m.in. informacji na temat możliwości odzyskania należności za surowiec oddany w 2016 roku do spółki FTK w Krasnymstawie. W miniony wtorek w Monitorze Sądowym ukazało się ogłoszenie o upadłości tej firmy, a to oznacza, że rolnicy mają teraz 30 dni na zgłoszenie swoich roszczeń wraz z ustawowymi odsetkami. - Taka informacja musi być przekazana syndykowi na specjalnym formularzu, który można znaleźć w internecie, uzupełniona kopiami faktur za dostarczony tytoń. Jeśli chodzi o odsetki to rolnicy muszą je naliczyć sami od daty przekazania surowca do 22 stycznia tego roku, gdy sąd ogłosił upadłość FTK - przypomniał sekretarz gminy Obsza i jeden z pomysłodawców nowego zrzeszenia Grzegorz Wróbel. W czwartkowym spotkaniu uczestniczyli również poseł Piotr Olszówka i wójt Andrzej Placek, który zadeklarował pomoc rolnikom. Jeśli będą oni mieć kłopoty ze znalezieniem formularza zgłoszenia wierzytelności albo z naliczenie odsetek, mogą się w tej sprawie zgłaszać do urzędu gminy. Także w urzędzie, a nie u notariusza, plantatorzy mogą uzyskać potwierdzenie zgodności z oryginałem kopii faktur za oddany do skupu surowiec.

© 2009-2018 ias24.eu.