Sobota, 23 Marca 2019

Informacje

Urząd Gminy Obsza
Obsza 36
23-413 Obsza

tel 84 689 10 02
fax 84 627 34 09
www.obsza.pl
sekretariat@obsza.pl
Newsletter

Obsza: Plantatorzy tytoniu czekają na reakcję rządu

2018-08-14 14:32:57

Rosną szanse plantatorów tytoniu, m.in. z gminy Obsza, na odzyskanie zaległych pieniędzy za dostarczony surowiec. Ministerstwo rolnictwa opublikowało projekt rozporządzenia, w którym są zawarte propozycje rozwiązania rolniczych problemów.

- Chodzi przede wszystkim o dwie sprawy. Pierwsza dotyczy odzyskania przynajmniej części należności za tytoń, który plantatorzy oddali do firm skupowych. Natomiast drugi problem to rekompensata strat, poniesionych przez rolników w wyniku gradobicia, które nawiedziło naszą gminę w lipcu ubiegłego roku - przypomina sekretarz gminy Obsza Grzegorz Wróbel, który w rozmowach z rządem reprezentował także Łukowsko-Obszański Okręgowy Związek Plantatorów Tytoniu.

W projekcie rozporządzenia jest propozycja, by rolnicy, którzy czekają na spłatę należności otrzymali od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po 15 tysięcy za hektar upraw, ale nie więcej niż 80 procent należności. Jeśli chodzi o rekompensaty za straty spowodowane gradobiciem to wypłaty za zniszczony tytoń, grykę czy inne uprawy wynosiłyby tysiąc złotych do hektara w przypadku ubezpieczonych plantacji i połowę tej kwoty przy nieubezpieczonych uprawach. W pierwszym przypadku pomoc przysługiwałaby tylko tym rolnikom, których uprawy zostały zniszczone co najmniej w 70 procentach, zaś w drugim poniżej 70 procent.

© 2009-2019 ias24.eu.