Sobota, 29 Lutego 2020

Informacje

Urząd Gminy Nowodwór
Nowodwór 71A
08-503 Nowodwór
tel 81 866 10 18
fax 81 866 10 19
nowodwor.eurzad.eu
sekretariat@nowodwor.eurzad.eu
Newsletter

Nowodwór: Dokończyć marsz przez wojnę przerwany

2019-09-03 06:51:38

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowodworze rozpoczęli nowy rok szkolny wspólnie z tymi, którym 80 lat temu nie było to dane. Na inaugurację w poniedziałek 2 września zaprosili troje mieszkańców gminy, którzy w 1939 roku z powodu wybuchu wojny nie mogli pójść do szkoły. W ten sposób młodzi mieszkańcy Nowodworu włączyli się w ogólnopolską akcję "Przerwany marsz".

Okrucieństwo wojny przeżyli Leokadia Śpiewak oraz Łucja i Bolesław Stelmaszakowie, którzy zaszczycili swoją obecnością uczniów, rodziców i nauczycieli, wracających po wakacjach do szkoły. Oddając należny niezwykłym gościom szacunek, wszyscy w skupieniu i zadumie wysłuchali "Apelu polskich Dzieci Wojny o pokój na świecie", wystosowanego przez Związki i Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny oraz hymnu "Polskich Dzieci Wojny".

"Przerwany marsz..." to inicjatywa Rada Dzieci i Młodzieży RP, działającej przy ministrze edukacji, polegająca na symbolicznym dokończeniu przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. - To wtedy życie Dzieci Wojny zostało trwale napiętnowane nieopuszczającym strachem i zatrzymanymi w pamięci obrazami okrutnej śmierci najbliższych.

Akcja jest okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny oraz okazania szacunku i wdzięczności dla żywego pomnika historii - przekonują w swoim przesłaniu do szkół w całym kraju autorzy pomysłu. Według nich takie spotkania to m.in. sposób na międzypokoleniowy dialog, który może być cennym doświadczeniem dla uczniów i całej społeczności szkolnej.


(fot. SP w Nowodworze)

smokedsystem
© 2009-2020 ias24.eu.