Piątek, 25 Kwietnia 2025

Nałęczów: Wystawa o J.Hoffmanie w NOK-u

2012-07-03 08:50:19

Kolejna gratka dla kinomanów i miłośników sztuki w Nałęczowie. Po wystawie, poświęconej Poli Negri, Nałęczowski Ośrodek Kultury zaprasza na ekspozycję, przygotowaną z okazji 80 urodzin jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina Jerzego Hoffmana. Jej otwarcie, które odbędzie się w piątek 6 lipca o 17.00 w Galerii im. Michała Elwiro Andriollego, będzie połączone z promocją książki Stanisława Zawiślińskiego, zatytułowanej „Filmy, Wojny i Rozróby – Rozmowy z Jerzym Hoffmanem”.

Wystawa ukazuje ogromny dorobek artystyczny reżysera, od pierwszych filmów dokumentalnych i fabularnych, aż po wielkie produkcje, takie jak: „Pan Wołodyjowski”, „Potop”, „Ogniem i mieczem” i „1920. Bitwa Warszawska”. Na ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. zdjęcia z planów filmowych, przedstawiające Jerzego Hoffmana przy pracy z wybitnymi polskimi aktorami, operatorami filmowymi, scenografami. Jest to unikalny zbiór wcześniej niepublikowanych materiałów, które po raz pierwszy będzie można obejrzeć w formie wielkoformatowych fotografii, uzupełnionych tekstami wywiadów z Jerzym Hoffmanem, przeprowadzonych przez Stanisława Zawiślińskiego. Dodatkowym walorem wystawy jest bogata kolekcja plakatów do filmów Jerzego Hoffmana, pozyskanych m. in. z: Niemiec, Rumunii, Czech, Włoch, Rosji, a nawet z Japonii. Jest to największa kolekcja plakatów do filmów reżysera, znajdująca się w zbiorach Muzeum Kinematografii w Łodzi. To właśnie to muzeum przygotowało ekspozycję, we współpracy ze Studiem Filmowym „Zodiak” Jerzy Hoffman Film Production oraz Filmoteką Narodową w Warszawie.

Jerzy Hoffman urodził się w 1932 roku w Krakowie, a dzieciństwo spędził w Gorlicach. W roku 1940 został wywieziony na Syberię, skąd wrócił do Polski po zakończeniu wojny. Studiował na Wydziale Reżyserii Wszechrosyjskiego Państwowego Instytutu Kinematografii w Moskwie, który ukończył w 1955 roku. Zadebiutował krótkometrażowym filmem dokumentalnym „Czy jesteś wśród nich?”, zrealizowanym wspólnie z Edwardem Skórzewskim. Kolejne ich filmy, zapoczątkowały tak zwaną czarną serię w polskim dokumencie. W ciągu ponad 10-letniej współpracy obydwaj autorzy zrealizowali razem ponad dwadzieścia filmów dokumentalnych i trzy pełnometrażowe filmy fabularne: „Gangsterzy i filantropi”, „Prawo i pięść” oraz „Trzy kroki po ziemi". Samodzielnie, jako fabularzysta, Jerzy Hoffman zadebiutował w 1967 roku, filmem telewizyjnym zatytułowanym „Ojciec”, ale przełomowym momentem w jego karierze były ekranizacje „Pana Wołodyjowskiego” i „Potopu” Henryka Sienkiewicza. Drugi z tych filmów w 1975 roku był nominowany do Oscara. Prawdziwymi przebojami kasowymi stały się także filmowe adaptacje „Trędowatej” Heleny Mniszkówny, którą obejrzało w kinach prawie dziesięć milionów Polaków, oraz „Znachora” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. W 1988 roku Jerzy Hoffman zaczął się starać o ekranizację ostatniej części trylogii Sienkiewicza. „Ogniem i mieczem” udało mu się zrealizować dopiero 10 lat później. Film obejrzała w kinach rekordowa, w postkomunistycznej Polsce, liczba widzów – ponad siedem milionów. W 2003 roku reżyser zekranizował również „Starą baśń” Józefa Ignacego Kraszewskiego, a w 2007 czterogodzinny dokument pod tytułem „Ukraina – narodziny narodu". Trzy lata później stanął za kamerą na planie filmu „1920. Bitwa Warszawska”, który jest trzynastym filmem fabularnym w jego karierze.

Zapis rozmów z wybitnym reżyserem został wydany w formie książki, która będzie promowana podczas piątkowego spotkania w Nałęczowie. Jej autor, dziennikarz, pisarz, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych Stanisław Zawiśliński, jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1994 roku prowadzi wydawnictwo, specjalizujące się w publikacjach o tematyce filmowej. Stanisław Zawiśliński jest autorem, współautorem, redaktorem i wydawcą także książek o innych postaciach polskiego kina, w tym o: Jerzym Kawalerowiczu, Krzysztofie Kieślowskim, Agnieszce Holland, Krzysztofie Zanussim, Allanie Starskim, Bogusławie Lindzie czy Wojciechu Jerzym Hasie.

Informacje

Urząd Miejski w Nałęczowie
ul.Lipowa 3
24-150 Nałęczów
tel 81 501-45-00, 81 501-43-31, 81 501-41-32
fax 81 501-41-32, 81 501-45-00
www.naleczow.pl
um@naleczow.pl, sekretariat@naleczow.pl
© 2025 ias24.eu