Czwartek, 24 Kwietnia 2025

Nałęczów: Historyczna inwestycja

2011-07-10 10:20:29

Tak skomplikowanej, ważnej i kosztownej inwestycji w Nałęczowie jeszcze nie było.Właśnie ogłoszono przetarg na modernizację i rozbudowę miejskiej oczyszczalni ścieków. Zdaniem władz miasta jest to najważniejsza inwestycja dla Nałęczowa nie tylko w ostatnich latach, ale nawet w perspektywie wielu najbliższych dziesięcioleci.

Decyzja w sprawie realizacji tego przedsięwzięcia zapadła kilka lat temu. Po przyjęciu odpowiednich uchwał przez Radę Miejską przygotowano niezbędną dokumentację projektową i wniosek o dofinansowanie z funduszy unijnych, który jesienią ubiegłego roku trafił na listę kluczowych projektów dla województwa lubelskiego, na której jest m.in. budowa lotniska w Świdniku. W piątek 8 lipca do Urzędu Miejskiego w Nałęczowie dotarła informacja, że wniosek po tak zwanej ocenie merytorycznej uzyskał w oczach ekspertów bardzo wysoką ocenę 93,74 procent na 100 możliwych.

„Podejmujemy to wyzwanie, ponieważ obecna oczyszczalnia była budowana w latach 60-tych ubiegłego wieku i jest bardzo wyeksploatowana. W przypadku poważniejszej awarii miastu mogłaby grozić nawet katastrofa ekologiczna. Po drugie musimy chronić wspaniałe zasoby wód nałęczowskich, z których korzysta zarówno uzdrowisko jak i firmy produkujące wody mineralne” – tłumaczy zastępca burmistrza Artur Rumiński.

Ze względu na wagę przedsięwzięcia, jego zakres, bardzo skomplikowane urządzenia i technologie, a przede wszystkim z uwagi na konieczność osiągnięcia wysokich parametrów i gwarancji prawidłowego oczyszczania ścieków, samorząd zdecydował się na jego niestandardową procedurę realizacji. Tradycyjnie takie inwestycje są prowadzone przez gminę, która w celu zapewnienia odpowiedniej jakości robót zatrudnia inspektorów nadzoru. Natomiast w przypadku oczyszczalni w Nałęczowie miasto przygotowało pełną dokumentację projektową, ale zarządzanie rozbudową obiektu powierzyło tak zwanemu inżynierowi kontraktu. Taka wyspecjalizowana firma została wybrana już wiosną i wspólnie z miastem przygotowała szczegółowe warunki przetargu na wykonawstwo.

By dodatkowo zaostrzyć kontrolę nad prawidłowym prowadzeniem prac budowlanych, samorząd zdecydował się na zastosowanie tak zwanej procedury FIDIC. Jest to ogólnoeuropejski system nadzoru nad wykonywaniem poważnych inwestycji, szczególnie w ochronie środowiska.

Oprócz procedur nietypowa będzie też sama budowa. Nowa oczyszczalnia powstanie bowiem w miejscu obecnie istniejącej, a prace będą prowadzone na wciąż funkcjonującym obiekcie. „Oczyszczalnia będzie stopniowo wyburzana. Powstała jej nowa część - przejmie oczyszczanie ścieków, tak by ekipy budowlane mogły wykonywać kolejne prace. Dopiero po ich zakończeniu nowy obiekt zacznie funkcjonować w całości” – wyjaśnia burmistrz Rumiński.

Dodatkowym utrudnieniem jest lokalizacja inwestycji, bowiem nałęczowska oczyszczalnia ścieków znajduje się na terenie bagiennym. To wymaga zastosowania systemu palowania i umacniania, by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie oczyszczalni przez wiele kolejnych lat.

Władze Nałęczowa mają nadzieję, że wykonawcę robót uda się wybrać w sierpniu, a najpóźniej we wrześniu zostanie podpisana z nim umowa i przekazany plac budowy. Prace mają potrwać 2 lata i zakończyć się do 31 października 2013 roku, tak by do końca roku inwestycja została rozliczona.

Projekt pod nazwą „Modernizacja i rozbudowa miejskiej oczyszczalni ścieków w Nałęczowie” jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Przy jego organizacji pracowało wiele osób. Z ramienia Urzędu Miejskiego: burmistrz Andrzej Ćwiek, były zastępca burmistrza Mariusz Topolski, skarbnik Kazimierz Werner, obecny zastępca burmistrza Artur Rumiński, kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Mieczysław Mazur, były inspektor ds. pozyskiwania funduszy Zbigniew Pacholik, inspektor ds. funduszy unijnych Sylwia Dec, były inspektor ds. inwestycji Robert Zagraba oraz inspektor ds. inwestycji Marek Łukasiewicz. Z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Nałęczowie przy projekcie pracowali: dyrektor Waldemar Wójtowicz i była kierownik oczyszczalni ścieków Teresa Maciąg. Projekt budowlany wykonała kielecka firma „NOSAN” pod kierownictwem Grzegorza Nowaka, z którym jako ekspert – konsultant współpracował Andrzej Milo. Doprowadzenie inwestycji do aktualnego etapu wymagało zaangażowania i pracy także radnych Rady Miejskiej w Nałęczowie V i VI kadencji, służb finansowych Urzędu Miejskiego oraz wszechstronnej współpracy z Zarządem Województwa i pracownikami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Władze miasta podkreślają, że są na progu zakończenia żmudnego i mało widocznego procesu przygotowania budowy. Kiedy się ona rozpocznie będą na bieżąco informować o jej postępach.

Informacje

Urząd Miejski w Nałęczowie
ul.Lipowa 3
24-150 Nałęczów
tel 81 501-45-00, 81 501-43-31, 81 501-41-32
fax 81 501-41-32, 81 501-45-00
www.naleczow.pl
um@naleczow.pl, sekretariat@naleczow.pl
© 2025 ias24.eu