Środa, 20 Czerwca 2018
Informacje

Urząd Gminy Księżpol
ul. Biłgorajska 12
23 - 415 Księżpol
tel 84 687 74 19, 687 74 20
fax 84 687 74 32
www.ksiezpol.pl
info@ksiezpol.pl
Newsletter

Księżpol: Wnioski na fundusz sołecki

2017-09-08 12:13:15

W tym miesiącu upływa termin składania przez mieszkańców wniosków w sprawie wykorzystania środków z funduszu sołeckiego. Wcześniej muszą się odbyć zebrania wiejskie, podczas których zapadają decyzje na co przeznaczyć pieniądze. Pierwsze takie zebrania w gminie Księżpol odbędą się w sobotę w Rogalach i w niedzielę Nowym Lipowcu.

- Fundusz sołecki to bardzo popularna u nas forma wsparcia inicjatyw lokalnych. Mieszkańcy najchętniej wykorzystują te środki na zakup materiałów do utwardzania dróg oraz urządzenie lub doposażenie placów zabaw. Ważne, by we wnioskach były wyłącznie przedsięwzięcia, które są zadaniami własnymi gminy, bo tylko takie mogą być finansowane z funduszu sołeckiego - przypomina wójt gminy Księżpol Lech Rębacz.

Fundusz jest dzielony proporcjonalnie do liczby mieszkańców, a pieniądze otrzymują te sołectwa, które mają pomysł na co je wydać. Samorządy mogą, ale nie muszą wydzielać takich środków w swoim budżetach. Gmina Księżpol korzysta z tej możliwości od wielu lat, a pieniądze trafiają do wszystkich 17 sołectw. Najmniejsze, na przykład Budzyń, Nowy Lipowiec, Zanie i Zynie otrzymują około 8 tysięcy złotych. Największe środki w wysokości prawie 25 tysięcy przypadają największemu sołectwu Księżpol.

Listy zadań, które miałyby być sfinansowane z funduszu sołeckiego powinny być złożone do 30 września, tak by rada gminy mogła je uwzględnić w projekcie budżetu na przyszły rok.

Przepisy w tej sprawie obowiązują od 2009 roku, ale w 2014 zostały zmienione. Obecne zasady umożliwiają m.in. złożenie wspólnych projektów przez kilka sołectw oraz korektę listy zadań, przyjętych przez zebranie wiejskie. Ponadto budżet państwa zwraca gminom większą, niż wcześniej, część poniesionych wydatków, która obecnie wynosi od 20 do 40 procent.


(fot. sxc.hu)

© 2009-2018 ias24.eu.