Piątek, 23 Marca 2018
Informacje

Urząd Gminy Księżpol
ul. Biłgorajska 12
23 - 415 Księżpol
tel 84 687 74 19, 687 74 20
fax 84 687 74 32
www.ksiezpol.pl
info@ksiezpol.pl
Newsletter

Księżpol: Rolnicy podziękowali za plony

2017-08-21 13:25:14

Tegoroczne zbiory zbóż w gminie Księżpol były mniejsze niż się spodziewano, ale miejscowi rolnicy i tak cieszą się, że ominęły ich gradobicia czy obfite deszcze. Podziękowali za to w niedzielę 20 sierpnia podczas dożynek, które odbyły się w Korchowie Pierwszym.

- Największy wpływ na ilość i jakość zebranego zboża miała susza, która spowodowała, że w niektórych miejscach zbiory były mniejsze od spodziewanych nawet o połowę. Sytuacja w sąsiednich gminach też nie jest najlepsza, ale w tym przypadku rolnicy musieli zmagać się ze skutkami burz czy gradobicia - podsumowuje wójt gminy Księżpol Lech Rębacz.

Do tej pory dożynki w tej gminie odbywały się przeważnie w Księżpolu albo Majdanie Starym, a tym razem ich gospodarzem był Korchów Pierwszy. Zgodnie ze zwyczajem tegoroczne święto plonów rozpoczęła msza święta, której przewodniczył Dziekan Dekanatu Tarnogród ksiądz Jerzy Tworek.

To on razem z wójtem Lechem Rębaczem odebrali chleb wypieczony z tegorocznych zbóż z rąk starostów dożynkowych, którymi byli Elżbieta Kmieć z Majdanu Nowego i Krzysztof Kwik z Korchowa Pierwszego. Po eucharystii bochen został podzielony między uczestników uroczystości, wśród których były delegacje z wieńcami dożynkowymi. Przygotowali je mieszkańcy 12 miejscowości: Borki, Korchów, Księżpol, Majdan Stary, Nowy Lipowiec, Płusy, Rakówka, Rogale, Stary Lipowiec, Zanie, Zawadka i Zynie.

Deszczowa pogoda nie była sprzymierzeńcem organizatorów niedzielnego święta, ale nie popsuła humorów uczestnikom święta, którzy oklaskiwali lokalnych artystów. Na plenerowej scenie pojawiły się zespoły "Za Horyzontem" z Zawadki, "Harfa" z Rakówki, "Plejada" i "Konwalia" z Księżpola, a także Chór Męski "Klucz" i Zespół Śpiewaczy z Majdanu Starego. W wieczornej części imprezy publiczność bawił Don Vasyl Junior i Kapela Góralska Ryzykanci, a świętowanie zakończyła zabawa z zespołem "Face Love" z Biłgoraja.


(fot. GOK w Księżpolu)

© 2009-2018 ias24.eu.