Niedziela, 22 Kwietnia 2018
Informacje

Urząd Gminy Krzywda
ul. Żelechowska 24B
21-470 Krzywda
tel 25 755-10-06
fax 25 755-10-61
www.gminakrzywda.pl
sekretariat@gminakrzywda.pl
Newsletter

Krzywda: Rękopis dla muzeum w regionalnym plebiscycie

2017-12-10 08:15:32

Pozyskanie rękopisu "Potopu" przez Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej cieszyło się nie tylko zainteresowaniem osób, firm i instytucji, które wsparły jego zakup. Pomysł zdobył również uznanie organizatorów Plebiscytu "TOP Regionu 2017", którzy zakwalifikowali go do konkursu w kategorii "wydarzenie kulturalne roku".

Dalsze kroki zależą od internautów, którzy mogą poprzeć tę propozycję w plebiscycie, organizowanym przez Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl i Katolickie Radio Podlasie.

"Potop" był drukowany w odcinkach w krakowskim "Czasie" w latach 1884 - 1886. Karty rękopisu Henryk Sienkiewicz wysyłał do drukarni rozdziałami, które nigdy nie tworzyły zwartego zestawu i dlatego znajdowały się potem w różnych miejscach. Fragmenty powieści, które kupiło muzeum obejmują wydarzenia wojenne po oblężeniu Zamościa i zwycięstwach Czarnieckiego w okolicach Jarosławia. Zakup rękopisu był możliwy dzięki zbiórce publicznej, prowadzonej przez muzeum, w którą zaangażowało się liczne grono miłośników twórczości autora "Trylogii" i przyjaciół placówki. Oficjalna prezentacja odkupionego "Potopu" odbyła się na początku października podczas uroczystej gali z okazji jubileuszu 50-lecia placówki w Woli Okrzejskiej. Według dyrektora Macieja Cybulskiego otwiera to drogę do zakupu kolejnych pamiątek nie mniej ważnych niż "Potop", a mówiących więcej o samym Sienkiewiczu.

Głosowanie w plebiscycie "Top Regionu 2017" już trwa, a osoby, które chcą poprzeć ten pomysł mogą to zrobić za pośrednictwem portalu podlasie24.pl na stronie trzeciej, oddając głos na wydarzenie nr 38. Jedna osoba może oddać głos jeden raz dziennie. Pierwsza tura głosowania kończy się 15 grudnia.


(fot. arch. Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej)

© 2009-2018 ias24.eu.