Niedziela, 27 Maja 2018
Informacje

Urząd Gminy Krynice
Krynice 1
22-610 Krynice
tel 84 663 02 25, 02 55, 02 48
fax 84 663 02 25
www.krynice.pl
ugkrynice@krynice.com.pl
Newsletter

Krynice: Fotowoltaika jest - solary będą

2017-07-08 13:33:46

Zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi wśród mieszkańców gminy Krynice nie jest duże, ale niebawem może się to zmienić. By pokazać jakie mogą być korzyści ze stosowania nowoczesnych rozwiązań, wykorzystujących odnawialne źródła energii, instalacja o niewielkiej mocy została zamontowana... na urzędzie gminy.

Panele, które służą do produkcji prądu elektrycznego ze słońca, mają moc zaledwie kilku kilowatów, czyli taką, która może być stosowana w standardowych budynkach mieszkalnych. Mieszkańcy będą mogli oglądać efekty ich działania na specjalnym monitorze, a w przyszłości dane pojawią się również na stronie internetowej gminy. - Na razie testujemy system i będziemy go jeszcze ulepszać. Wszystko po to, by na konkretnym przykładzie mieszkańcy wyrobili sobie własne zdanie na temat opłacalności inwestowania w takie urządzenia - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt gminy Krynice Janusz Bałabuch.

Eksperci przekonują, że pozytywne efekty stosowania paneli fotowoltaicznych są niemalże natychmiastowe, ponieważ każda wyprodukowana w ten sposób kilowatogodzina oznacza mniejszy rachunek za prąd, przesyłany tradycyjną drogą, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na przykład na spłatę kredytu, zaciągniętego na zakup instalacji. Cała inwestycja, według szacunkowych wyliczeń, powinna się zwrócić w ciągu 7 - 8 lat.

© 2009-2018 ias24.eu.