Sobota, 19 Kwietnia 2025

Józefów: Nagrody ministra dla lekarzy z Józefowa

2010-10-12 14:48:57

Przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Lublinie znaleźli się na liście nauczycieli akademickich, którzy otrzymali nagrodę Ministra Zdrowia za 2010 rok. Wśród wyróżnionych są uczestnicy konferencji, która w ubiegłym miesiącu odbyła się w Józefowie w powiecie biłgorajskim.

To profesorowie Ryszard Maciejewski i Wojciech Polkowski oraz doktorzy Justyna Szumiło, Anna Torres i Kamil Torres, a także pochodzący z Józefowa Robert Sitarz.

Wszyscy uczestniczyli we wrześniowym spotkaniu, podczas którego omawiano m.in. publikacje, docenione przez Ministra Zdrowia. Oprócz naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w konferencji uczestniczyli także przedstawiciele Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Utrechcie (Holandia).

Polscy i holenderscy naukowcy zajmują się problematyką onkologiczną, w tym molekularno-genetycznym podłożem nowotworów. W Józefowie uczestniczyli w warsztatach, wykładach, prezentacjach i dyskusjach, dotyczących nowych trendów w badaniach nad nowotworami.

Współpraca medycznych uczelni z Lublina i Utrechtu rozpoczęła się w ubiegłym roku, podczas wizyty przedstawicieli lubelskiego Uniwersytetu Medycznego w Holandi, gdy prorektor do spraw nauki prof. Ryszard Maciejewski zaproponował zorganizowanie warsztatów naukowych. Ustalono wtedy, że odbędą się one w tym roku w Józefowie, a na miejsce obrad wybrano dawną synagogę, obecnie siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Oprócz dyskusji naukowych, uczestnicy konferencji zwiedzali Roztocze i rozmawiali o rozszerzeniu współpracy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z Gminą Józefów. Efektem tych rozmów są zaplanowane na ten i przyszły miesiąc otwarte spotkanie z mieszkańcami, podczas których lekarze z Lublina będą namawiać do prowadzenia zdrowego stylu życia oraz tłumaczyć co robić, gdy pacjenci zauważą niepokojące objawy chorobowe.

Władze Józefowa mają nadzieję, że będzie to początek ściślejszej współpracy, która w przyszłości może zaowocować na przykład organizacją obozów medycznych dla studentów i lekarzy.

(fot.UM Józefów)

Informacje

Urząd Miejski w Józefowie
ul.Kościuszki 37
23-460 Józefów
tel 84 687-81-33
fax 84 687-81-33 wew.48
www.ejozefow.pl
jozefow@ejozefow.pl
© 2025 ias24.eu