Środa, 09 Kwietnia 2025

Gościeradów: Bezpłatna mammografia na miejscu

2014-05-20 06:26:39

Więcej niż połowa mieszkanek gminy Gościeradów, które mogłyby skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych, jeszcze się na to nie zdecydowały.

Pod koniec tego miesiąca będą mieć okazję poprawienia tych statystyk, a przede wszystkim zadbania o swoje zdrowie.

Mammobus, w którym będą wykonywane badania, stanie przy urzędzie gminy 27 maja. Panie zainteresowane badaniami powinny się wcześniej zarejestrować. By to zrobić wystarczy zgłosić się telefonicznie pod numer: 58 666 2 444. Przy rejestracji należy podać numer PESEL, a na badania zabrać dowód osobisty i ewentualnie wyniki poprzednich badań. Żadne skierowania nie są potrzebne.

Z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać kobiety, urodzone w latach 1945 - 1964, czyli pomiędzy 50 a 69 rokiem życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały takich badań. To właśnie w tej grupie wiekowej jest notowany największy wzrost zachorowań na nowotwór złośliwy, jakim jest rak piersi.

Tymczasem lekarze przypominają, że rak w porę wykryty jest całkowicie wyleczalny, a mammografia, czyli rentgenowskie badanie piersi, jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania wczesnych objawów raka piersi. Specjaliści uspokajają, że jest ona bezpieczna i wykonywana przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego.

Badania są bezpłatne, ponieważ finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. W Gościeradowie pacjentki będą badać lekarze z firmy LUX MED z Gdyni.


(fot. LUX-MED Gdynia)

Informacje

Urząd Gminy Gościeradów
Gościeradów Ukazowy 61
23-275 Gościeradów
tel 15 838-11-05, 15 838-11-32
fax 15 838-11-40
www.goscieradow.pl
poczta@goscieradow.pl
© 2025 ias24.eu