Środa, 21 Marca 2018
Informacje

Urząd Gminy Głusk
Dominów, ul. Rynek 1
20-385 Lublin
tel 81 75 18 760
fax 81 75 18 650
www.glusk.eurzad.eu
sekretariat@glusk.pl
Newsletter

Głusk: Zboże zebrane, czas na dożynki

2017-08-31 18:25:26

Rolnicy z gminy Głusk będą świętować zakończenie żniw w niedzielę 3 września w Dominowie. Będzie dziękczynna msza święta, gminne konkursy wieńców, degustacja lokalnych przysmaków i promocja lokalnych artystów.

Korowód złożony z delegacji poszczególnych sołectw utworzy się po 11.00, a funkcje starostów będą w tym roku pełnić Edyta Zając z Kalinówki i Karol Kocemba z Wilczopola Kolonii. To oni przyniosą tradycyjny chleb, wypieczony z tegorocznych zbóż, który podczas południowej mszy świętej zostanie poświęcony, a potem przekazany przedstawicielom władz samorządowych i podzielony między dożynkowych gości.

Podczas rozrywkowej części święta plonów będzie smacznie, antycznie i kolorowo. Zgodnie z wieloletnią tradycją uczestnicy dożynek będą się mogli częstować smakołykami z wiejskiego stołu, który w tym roku zastawią sołectwa i przedsiębiorcy z Prawiednik, Prawiednik Kolonii i Nowin.

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się również wizyta Wandali z Kotorowa, którzy na dożynkach rozbiją swój antyczny obóz. Będą w nim pokazywać m.in. dawne stroje i uzbrojenie, częstować germańskimi potrawami z kociołka oraz zachęcać do udziału w warsztatach łuczniczych, władania mieczem i tarczą, garncarskich i tkackich. Odwiedzający obozowisko będą mogli spróbować swoich sił na przykład w wyrabianiu naczyń z gliny i drewna oraz biżuterii.

© 2009-2018 ias24.eu.