Środa, 28 Października 2020

Informacje

Urząd Gminy Głusk
Dominów, ul. Rynek 1
20-385 Lublin
tel 81 75 18 760
fax 81 75 18 650
www.glusk.eurzad.eu
sekretariat@glusk.pl
Newsletter

Głusk: Unijna dotacja na stację uzdatniania wody

2020-07-09 18:12:52

Jest szansa na rozbudowę stacji uzdatniania wody w Prawiednikach w gminie Głusk. Inwestycja zostanie zrealizowana jeśli zarządzająca obiektem spółka Gminny Zakład Komunalny Głusk otrzyma na ten cel pieniądze z Unii Europejskiej.

Na razie jej wniosek o przyznanie dofinansowania jest na liście projektów zakwalifikowanych do realizacji, ogłoszonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. To jeszcze nie oznacza przyznania dotacji, ponieważ dla wszystkich pieniędzy nie wystarczy. Szacuje się, że dotacje otrzyma około 80 - 90 wnioskodawców, a GZK jest na liście na 93 pozycji. Nie wszyscy jednak korzystają z przyznanych środków. Poza tym po rozstrzygnięciu przetargów pojawiają się zwykle dodatkowe pieniądze, które mogą trafić do wnioskodawców z dalszych pozycji na liście rankingowej. GZK liczy, że tak będzie również w tym przypadku, ale ostateczne rozstrzygnięcia mogą zapaść nawet dopiero pod koniec 2022 roku. Jeśli będą one pozytywne GZK może otrzymać prawie 230 tysięcy złotych na zadanie, którego koszty netto sięgają 360 tysięcy.

- Podczas przebudowy stacji w Prawiednikach zamontowaliśmy trzy filtry do odżelaźniania wody. Odbiorców jest jednak coraz więcej i trzeba zwiększyć moce przerobowe. Dlatego dołożymy kolejny filtr do zmniejszania zawartości żelaza i wymienimy zestaw pompowy, który podaje wodę ze zbiorników na sieć. To powinno zwiększyć wydajność obiektu o około 20 procent - szacuje prezes Gminnego Zakładu Komunalnego Głusk Łukasz Wójtowicz.

Na wykonanie tych robót spółka może pozyskać dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.


(fot. sxc.hu/arch. GZK Głusk)

smokedsystem
© 2009-2020 ias24.eu.