
O pilne podjęcie prac nad zmianami prawa oświatowego i Karty Nauczyciela zaapelowali do nowo wybranego parlamentu i przyszłego rządu uczestnicy Europejskiego Kongresu Gmin Wiejskich, który w czwartek 20 października zakończył się w Warszawie.
W największym spotkaniu samorządowym tego roku uczestniczyło prawie 800 przedstawicieli gmin i powiatów, wśród których była m.in. zastępca wójta gminy Głusk Urszula Paździor.
Samorządowcy podkreślili, że w ostatnich latach wprowadzono wiele korzystnych zmian, m.in.: zwiększono uprawnienia gmin i powiatów w kształtowaniu sieci szkolnej oraz zmieniono zasady konkursów na dyrektorów. Zaznaczyli jednak, że w zakończonej niedawno kampanii wyborczej padało wiele, często sprzecznych deklaracji, dotyczących funkcjonowania oświaty, a teraz należy podjąć konkretne decyzje. Według uczestników kongresu nowy parlament powinien też uchwalić zupełnie nową Kartę Nauczyciela, która jest jedną z najważniejszych ustaw w polskim systemie prawnym. „Jesteśmy pełni szacunku dla pedagogów, ale czas uwspółcześnić ten anachroniczny akt prawny” – stwierdzili samorządowcy w podsumowującym spotkanie stanowisku.
Przedstawiciele gmin i powiatów postulują m.in.: wprowadzenie mechanizmów lepiej motywujących nauczycieli do pracy, uproszczenie systemu wynagrodzeń, podwyższenie pensum do poziomu krajów Unii Europejskiej, przejęcie przez ZUS finansowania nauczycieli przebywających na urlopach dla poratowania zdrowia, a także umożliwienie łączenia bibliotek szkolnych i publicznych, by szkoły mogły pełnić rzeczywistą rolę ośrodka kulturotwórczego w gminach wiejskich i miasteczkach.
Tematem kongresu były także perspektywy rozwoju obszarów wiejskich po 2013 roku. Samorządowcy zaapelowali m.in. o: wprowadzenie zmian wspierających tworzenie nowych miejsc pracy na wsi, zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, które poprawią jakość życia mieszkańców oraz zwiększenie środków dla lokalnych grup działania. Ich zdaniem należy także skrócić i uprościć procedury dotyczące realizacji „małych projektów” oraz umożliwić inwestowanie środków z tego działania na remonty dróg.
Dokumenty końcowe ze spotkania zostały przekazane przedstawicielom rządu i parlamentu z apelem o szybką realizację zgłoszonych postulatów.
Europejski Kongres Gmin Wiejskich został zorganizowany w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, a jego patronem honorowym był Prezydent RP Bronisław Komorowski.
(fot.UG Głusk)