Piątek, 18 Stycznia 2019

Informacje

Urząd Gminy Batorz
Batorz Pierwszy 52A
23-320 Batorz
tel 15 874-51-34
fax 15 874-51-32
www.batorz.gmina.pl
sekretariat@batorz.gmina.pl
Newsletter

Batorz: Nowe insygnia zatwierdzone

2016-07-26 10:54:35

Gmina Batorz w powiecie janowskim ma swoje insygnia czyli sztandar, nowy herb, flagę i pieczęci. Do tej pory samorząd używał jedynie herbu, który jednak nie był zatwierdzony przez Komisję Heraldyczną, działającą przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na dotychczasowym herbie były kłosy zboża na zielonym polu, symbolizujące gminę rolniczą oraz krzyż i znicz jako symbole walk narodowo-wyzwoleńczych. - Taki wzór został ustalony w latach 90-tych, ale nie miał umocowania prawnego i oficjalnie nie powinien być wykorzystywany. W związku z 90-leciem gminy wystąpiliśmy do Polskiego Towarzystwa Heraldycznego o jego zatwierdzenie, ale eksperci przeanalizowali naszą historię i stwierdzili, że herb powinien wyglądać inaczej - przypomina w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt gminy Batorz Henryk Michałek.

Propozycja heraldyków nawiązuje do dawnej Ordynacji Zamojskiej, która obejmowała gminę Batorz, a znajdujące się w nowym herbie szable symbolizują Bitwę pod Batorzem, która rozegrała się podczas Powstania Styczniowego.

Henryk Michałek podkreśla, że nowa wersja herbu była szeroko konsultowana m.in. z radnymi, sołtysami, dyrektorami i pracownikami jednostek samorządowych oraz innymi osobami.

Oprócz nowego herbu Gmina Batorz ma też sztandar, flagę i pieczęci, zatwierdzone przez radę gminy, które będą teraz używane we wszystkich dokumentach i publikacjach.

Uroczyste przekazanie insygniów odbędzie się w niedzielę 31 lipca podczas obchodów 90-lecia gminy.


(fot. UG Batorz)

© 2009-2019 ias24.eu.